Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

گفتگوهای صلح دولت افغانستان و طالبان به تأخیر افتاده است

شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌پذیرد که روند گفتگوهای دوحه به تاخیر مواجه شده است.

شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که مذاکره کنندگان دولت و طالبان از سه روز به این‌سو کدام نشست باهم نداشته اند.

فریدون خوزون سخنگوی این شورا اگرچه عوامل تاخیر در گفتگوها را مشخص نکرد ولی گفت که هیئت دولت مصروف بحث‌های داخلی می‌باشد.

وی در صحبت شام چهارشنبه (۲۴ جدی) به رادیو آزادی گفت که هیئت دولت روی ترتیب و توحید آجندای که برای گفتگوهای بین‌الافغانی تهیه شده، بحث و مشوره‌های درونی دارد.

خوزون می‌گوید: “‌بحث در مورد ترتیب و توحید آجندا آغاز شده، جلسات مشترک برگزار شده، فعلا ما سرگرم مشوره و بحث‌های بین تیمی هستیم، هرگاه این بحث‌ها پیش رفت آجند توحید شد، طرفین رسما آن را اعلان می‌کند.”

در این میان آژانس خبررسانی رویترز از قول منابع جانبین گزارش می‌دهد که طرفین گفتگوها را متوقف کرده‌اند و منتظر اند تا دیده شود که جو بایدن رئیس جمهور آیندۀ امریکا چه پالیسی درمورد افغانستان اختیار می‌کند.

قرار است بایدن روز چهارشنبه آینده مراسم تحلیف ادا کند.

مذاکره کنندگان می‌خواهند مطمئن شوند که آیا وی جدول زمانی دونالد ترمپ رئیس جمهور فعلی دربارۀ خارج کردن نیروها از افغانستان را دنبال می‌کند یانه.

یک منبع دیپلوماتیک در کابل که نخواسته نامش ذکر شود به رویترز گفته است که آن‌ها منتظر پالیسی رئیس جمهور آیندۀ امریکا اند.

یک عضو هیئت مذاکره کنندۀ طالبان نیز که نخواسته نامش ذکر شود به رویترز گفته که منتطر پالیسی ادارۀ جدید امریکا اند تا دیده شود تا چه حد به توافقنامۀ قطر متعهد می‌ماند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...