Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

گزارش: تلفات غیرنظامیان هم‌زمان با مذاکرات صلح افزایش یافته‌است

سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه که امروز (سه‌شنبه، ۵ حوت) پخش شده‌است، از افزایش تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان در جریان مذاکرات صلح میان هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، ابراز نگرانی کرده‌است.

بر بنیاد این گزارش، در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۳هزار و ۳۵ غیرنظامی در حمله‌ها در افغانستان جان باختند و ۵ هزار و ۷۸۵ تن دیگر، زخم برداشته‌اند.

در این گزارش، هر چند از کاهش ۱۵ درصدی تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰در مقایسه به سال ۲۰۱۹ یاد شده‌است، اما از ناکامی مذاکرات صلح در کاهش تلفات، ابراز نگرانی شده‌است.

بر بنیاد این گزارش، در سال ۲۰۲۰ میلادی یک هزار و ۲۳۵ تن در حمله‌های هدفمند کشته و ز خمی شده‌اند که ۴۵درصد کل تلفات در ۲۰۲۰ را تشکیل می‌دهد.

دبورا لیونز، نمایندۀ ویژۀ دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان در این باره گفت: «۲۰۲۰ می‌توانست سال صلح در افغانستان باشد. اما برعکس هزاران غیرنظامی افغان در نتیجۀ درگیری‌ها در این کشور جان‌ باخته‌اند.»

او خواستار برقراری آتش‌بس بشردوستانه در افغانستان شده‌است و آن را بهترین گزینه برای محافظت از غیرنظامیان  در این کشور خوانده‌است. 

در بخش دیگر از گزارش آمده‌است که برای هفتمین سال پی‌هم شمار جان باخته‌گان در یک سال در افغانستان از مرز ۳ هزار بالا بوده‌است و این باعث شده‌است که افغانستان مرگ‌بار ترین کشور باشد.

با این همه، این گزارش نشان می‌دهد که برای نخستین‌بار در هفت سال گذشته، تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ کمتر از ده هزار بوده‌است.

بر بنیاد گزارش سازمان ملل، ۴۳ درصد کل تلفات در سال ۲۰۲۰ در افغانستان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

سازمان ملل، عناصر ضد دولت را مسؤول بیشترین تلفات غیرنظامیان یعنی ۶۲ درصد شناخته‌است.

از این میان، طالبان مسؤول ۴۵ درصد تلفات شناخته شده‌اند و ۸ درصد تلفات دیگر به گروه داعش نسبت داده ‌شده‌است. 

با این‌هم، از کاهش ۱۹ درصدی تلفات از سوی طالبان و کاهش ۴۵ درصدی تلفات منسوب به گروه داعش در ۲۰۲۰گزارش شده‌است.

نیروهای طرفدار دولت هم مسؤول ۲۴ درصد از تلفات شناخته شده‌اند.

مسؤول بسیاری از این تلفات، یعنی ۲۲ درصد تنها نیروهای ارتش شناخته شده‌اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...