Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

کار ساخت بند للندر بدلیل مشکلات مالی به تأخیر افتاده‌است

ادارۀ ملی تنظیم امور آب می‌پذیرد که به‌علت مشکلات مالی، کار ساخت بند للندر به تأخیر افتاده‌است.

قرار بود کار ساخت این بند در آغاز سال روان هجری خورشیدی آغاز شود؛ اما تا هنوز این‌کار نشده‌است.

ادارۀ ملی تنظیم امور آب می‌گوید که پیش از آغاز کار ساخت این بند، نیاز است یک تفاهم‌نامه میان افغانستان و هند که تمویل کننده‌گان پروژۀ ساخت این بند استند، امضاء شود.

نظام خپلواک، سخن‌گوی ادارۀ ملی تنظیم امور آب گفت: «رهبری ادارۀ ملی تنظیم امور آب با سفارت هند در کابل چندین نشست را انجام داده‌است. آخرین خبرها این است که هر دو کشور تفاهم کنند. مشکلات وجود دارند، اگر ببینم کرونا هم یک مشکل است که در بخش‌های زیادی کارها را با تأخیر روبه‌رو ساخته‌است.»

از سویی هم هرچند پیش از این وزارت انرژی و آب گفته بود که بند للندر همانند بند سلما بربنیاد یک توافق میان حکومتی از سوی هند ساخته می‌شود، اما اکنون ادارۀ تنظیم امور آب می‌گوید که شرکت سازندۀ این بند پس از روند داوطلبی مشخص خواهد شد و روشن نیست که شرکت‌های هندی سهم خواهند گرفت یا نه.

شفیع صمیم، آگاه امور اقتصادی بیان داشت: «شرایط مبهم سیاسی که در افغانستان وجود دارد زمینه را برای کاهش کمک‌ها فراهم می‌سازد. ممکن است برای حکومت کرونا یک بهانه باشد، اما هیچ‌گاهی مانع استفاده از کمک‌های مالی دیگر کشورها نمی‌شود و حکومت افغانستان می‌توانست کارها را به پیش ببرد.»

ساخت بند للندر ۲۳۶ میلیون دالر هزینه برمی‌دارد و ادارۀ ملی تنظیم امور آب می‌گوید که با ساخت آن ۲.۲ میلیون تن از باشنده‌گان کابل به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی پیدا خواهند کرد.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...