Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

کابلوف: راه حل نهایی در افغانستان ایجاد دولت انتقالی است

بیست روز پس از سفر هیئت طالبان به مسکو، ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان می‌گوید که راه حل نهایی در افغانستان ایجاد یک دولت انتقالی در این کشور است.

آقای کابلوف در یک گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه تأکید کرده‌است که مسکو ترجیح می‌دهد تا تمامی طرف‌های درگیر در افغانستان بر ایجاد یک دولت انتقالی-ایتلافی موافقت کنند: «در مرحله اول، یک دولت ائتلافی مورد نیاز است، که توانایی و قدرت ادارۀ هر دو طرف را داشته و یک دیگر را مهار کند. پس از این یک دولت حاکم نو تشکیل شود که بتواند بسیاری از مشکلات را حل کند.»

کابلوف در بخش دیگر از سخنانش گفته‌است که اگر طالبان تمامی قدرت را در افغانستان به دست گیرند یک سناریویی بد است اما ایجاد یک دولت ایتلافی که طالبان در آن جایگاه مناسبی داشته باشند نیاز است.

او مذاکرات دوحه را ناکام دانسته‌است و خواهان پیشبرد مذاکرات در فارمت مسکو با حضور روسیه، امریکا، چین و کشورهای همسایه افغانستان است: «برای من از سوی رهبری وظیفه سپرده شده‌است که راه‌هایی که از طریق رای‌زنی‌ها در چارچوب گروه سه یعنی روسیه، امریکا و چین گسترش‌ داده و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را تسهیل کنیم. با خلیل‌زاد، فرستادۀه ویژۀ امریکا ما دربارۀ نشست چنین توافق کردیم. ممکن است این نشست در مسکو برگزار شود.»

این مقام بلند پایه روسیه بر آغاز گفت‌وگوها میان حکومت افغانستان و طالبان و تأمین آتش‌بس تأکید ورزیده‌است و گفته‌است که پافشاری طالبان دربارۀ امارت اسلامی، در گفت‌وگوهای صلح مزاحمت ایجاد می‌کند: «اگر صحبت دربارۀ این باشد که آنان تمام قدرت بدست می‌گیرند، این یک سناریوی بد است که خدا نکند تحقق پیدا کند.»

او افزوده‌است که تأخیر در آغاز مذاکرات «واقعی صلح» منجر به این واقعیت شد که طالبان با سؤء استفاده از عدم ‌تمایل حکومت افغانستان برای انجام یک گفت‌وگوی اساسی، منطقۀ نفوذ خود را گسترش دهد چنان‌که به‌گفتۀ او اکنون این گروه یک چهارم خاک افغانستان را کنترل می‌کنند.

این در حالی است که پیش‌ از این شماری از سیاست‌گران و طالبان دربارۀ ایجاد حکومت موقت در افغانستان سخن زده‌اند. سخنانی‌که با واکنش تند رییس‌جمهور غنی مواجه شد و آن را رد کرد. 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...