Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

پیشنهاد امریکا برای برگزاری یک نشست جهانی دربارۀ افغانستان

ایالات متحده از برگزاری یک نشست جهانی با میزبانی سازمان ملل دربارۀ افغانستان خبر می‌دهد.

یک مقام بلندپایۀ وزارت خارجه ایالات متحده که خواست از وی نام برده نشود، امروز (چهارشنبه، ۱۳ حوت) به طلوع‌نیوز گفت که زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان درجریان دیدارهای سه روزه‌اش با چهره‌های اثرگذار سیاسی و رهبران حکومت افغانستان، ایجاد دورۀ انتقال برای گذار به ساختار سیاسی آینده، مشخص شدن پرنسیپ‌های نظام آینده و برگزاری نشست جهانی با میزبانی سازمان ملل را پیشنهاد کرده‌است.

بر بنیاد این پیشنهادها، در نخست یک نشست بزرگان سیاسی برگزار خواهد شد، سپس دربارۀ ساختار نظام سیاسی آینده توافق خواهد شد و در پایان نشست بزرگ جهانی به میزبانی سازمان ملل برگذار خواهد شد.

به گفتۀ این مقام، برای برجسته شدن نقش سازمان ملل، به گماشتن یک فرستادۀ ویژۀ سازمان ملل در امور صلح افغانستان نیاز دیده می‌شود.

این مقام امریکایی می‌افزاید که خلیل‌زاد فردا به دوحه می‌رود و این پیشنهادها را با طالبان نیز، در میان می‌گذارد تا دیده شود واکنش این گروه به آنها چیست؟

دیدار خلیل‌زاد با چهره‌های سیاسی افغان

روز گذشته، منابع گفتند که خلیل‌زاد در جریان سفر به کابل دربارۀ یک طرح حکومت مشارکتی با طالبان، با سیاست گران کشور به شمول رییس‌جمهور اشرف غنی  گفت‌وگو کرده‌است.

منابع نزدیک به حامد کرزی و عبدالله عبدالله می‌گویند که آقای خلیل‌زاد پیش‌نویس یک طرح حکومت مشارکتی را به این سیاست گران سپرده‌است و گفته‌است که دیدگاه‌های شان را دربارۀ این طرح هرچه زودتر با وی، درمیان بگذارند.

این منابع افزودند که خلیل‌زاد به سیاست گران کشور همچنان گفته‌است که روند صلح در دوحه به حاشیه خواهد رفت و برای ایجاد یک حکومت مشارکتی که طالبان بخش آن خواهند بود، نشست بزرگ ملی و جهانی مشابه به نشست “بن” برگزار خواهد شد.

ریاست‌جمهوری نمی‌خواهد که در این باره واکنش نشان بدهد، اما رییس‌جمهور غنی پیش از این هشدارداده‌است که تا زنده است طالبان روی حکومت موقت را نخواهند دید

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...