Connect with us

Hi, what are you looking for?

بازرگانی

پیشرفت‌ها و چالش‌های پروژه‌های اقتصادی در سال ۱۳۹۹

درسال ۱۳۹۹هجری خورشیدی در کنار مشکلات فراوان، شماری از پروژه‌های توسعه‌ای به بهره‌برداری سپرده شدند.

در این سال با پایان کار ساخت بخش سوم بند کمال خان، سرانجام این بند با گذشت بیش از ۵۰ سال آمادۀ بهره‌برداری شد.

ادارۀ ملی تنظیم امور آب می‌گوید که کار های ساخت بندهای شاه و عروس در ولسوالی شکردره و شواربک در بدخشان نیز به پایان رسیده‌اند. این پروژه‌ها نیز چندین بار با تأخیر روبه‌رو شدند و هرکدام در حدود ده سال زمان را در بر گرفته‌اند .

نظام‌الدین خپلواک، سخنگوی ادارۀ ملی تنظیم امور آب می‌گوید: “اضافه از این موارد، ده‌ها پروژه ساخت کانال، کاریز، دیوارهای استنادی، بندهای کنترول آب و سه پروژه تغذیه مثنوی آب تکمیل شده‌اند.”

در ماه عقرب سال ۱۳۹۹ با بهره‌برداری بخش سوم راه آهن خواف-هرات، نخستین راه آهن از ایران وارد کشور شد و اینگونه داد و ستدهای بازرگانی میان ایران وافغانستان از راه آهن آغاز شد.

میرویس غفوری، معاون عملیاتی اداره خط آهن در این باره می‌گوید: “کاهش هزینه‌های ترانسپورتی اقلام وارداتی ما از کشور ایران و همچنان اقلام ترانزیتی ما که از بنادر آبی ایران به سمت افغانستان میاید و همچنان اموال تجارتی که از ترکیه و سایر کشورهای اروپایی داریم با استفاده از این پروژه، از طریق خط آهن می‌شود انتقال پیدا کند.”

راه آهن اقینه-اندخوی نیز در سال سال گذشته هم‌زمان با پروژه فایبر نوری و کشیدن سیم برق ۵۰۰ کیلوولت از ترکمنستان به شهر شبرغان به بهره‌برداری سپرده شدند.

اما این سال با مشکلات زیاد و پرچاوی‌های کم پیشینه در بخش برق به همراه بود.

عبدالکریم عظیمی، رییس هیئت عامل اتاق صنایع و معادن می‌گوید: “متأسفانه در این سال چالش‌های برق به نسب سال‌های گذشته  بسیار زیاد بود. از یک سو در شروع سال کرونا باعث رکود صنعت کشور شد.”

از سویی هم، برخی از پروژه‌های بزرگ همانند تاپی – خط لوله انتقال گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هندوستان گواه پیشرفت چشمگیری نبودند و سرنوشت برخی از پروژه‌های بزرگ دیگر همچون مس عینک همچنان نا روشن باقی ماند.

اما در بخش معادن، یک توافقنامۀ چارچوبی با یکی از بزرگترین شرکت‌های معدن در جهان که از سوی یک میلیاردر آسترالیایی رهبری می‌شود، امضا شد که بر بنیاد آن این شرکت بررسی‌‌هایش را در بخش‌های آهن، طلا، مس و برخی از عناصر کم یاب معدنی، انجام خواهد داد.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...