Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

وزیر خارجه امریکا ادامۀ مأموریت خلیل‌زاد را تأیید کرد

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا تأیید کرده‌است که از زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان خواسته‌است تا به‌کارش در روند صلح افغانستان، ادامه دهد.

او به خبرنگاران در این باره گفت: “بلی! ما از او خواسته‌ایم که این کار حیاتی را ادامه دهد.”

دو روز پیش، منابع امریکایی به طلوع‌نیوز تأیید کردند که حکومت جوبایدن، مأموریت خلیل‌زاد را تا زمان نا روشنی، تمدید کرده‌است.

این منابع می‌گویند که حکومت تازۀ امریکا در حال ارزیابی توافقنامۀ صلح  واشنگتن با طالبان به ویژه بررسی ضمیمه‌های این توافقنامه است و این بررسی تا سه هفتۀ دیگر، به پایان خواهد رسید.

حکومت افغانستان  در دورۀ کاری خلیل‌زاد در ۱۸ ماه گذشته از آن چه که توقف رایزنی‌ها میان کابل و واشنگتن دربارۀ صلح گفته‌است، انتقاد کرده‌است، اما پس از تماس تلیفونی هفتۀ گذشته مشاور امنیت ملی جوبایدن با همتای افغان‌اش، حکومت از آغاز دوباره این رایزنی‌ها، خبر  داد.

خلیل‌زاد هنگامی که ماه گذشته از کابل دیدار کرد، با وجود گفت‌وگو با تمامی چهره‌های اثرگذار سیاسی نتوانست با رییس‌جمهورغنی ببیند.

برخی ازسیاست گران درآن زمان ناخشنودی ارگ را ازچه‌گونه‌گی تلاش‌های خلیل‌زاد، علت حاضر نشدن رییس‌جمهور برای گفت‌وگو با آقای خلیل‌زاد گفتند.

از سوی یگر، هم‌پیمانان ناتو انتظار دارند تا در نشست وزیران دفاع این پیمان درهفده‌هم ماه فبروری، توضیحات لازم دربارۀ این که آیا شرایط برای بیرون شدن تمامی نیروهای امریکایی تا سه ماه دیگر از افغانستان فراهم است یا نه بشنوند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...