Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

واکنش نماینده‌گان به “حمله” نیروهای ارتش بر مهدی راسخ

مهدی راسخ، نمایندۀ مردم میدان وردک در مجلس نماینده‌گان می‌گوید روز گذشته هنگامی که از میدان وردک به کابل می‌آمد نیروهای وزارت دفاع بر او و موترهایش در مسیر راه شلیک نمودند که یکی از نگهبانانش زخمی شد و موترش آسیب دید.

آقای راسخ، هشدار می‌دهد هرگاه به این رویداد جدی رسیده‌گی نشود از مجلس نماینده‌گان استعفا می‌دهد و در کنار مردمش می‌ایستد.

مهدی راسخ می‌گوید برای فاتحه به خانواده جان باخته‌گان روزهای قبل در بهسود و هم‌چنین برای هماهنگی با نیروهای امنیتی به بهسود میدان وردک رفته بود که در برگشت آماج حمله نیروهای ارتش قرار گرفت: «یک محافظم را مستیقمأ با مرمی زدند… بعد آمدند. من در داخل موتر زرهی بودم و کارتم را نشان دادم. می‌خواستند مرا از موتر پایین کنند اما من پایین نشدم و سپس موتر زرهی را مستقیمأ با مرمی زدند.»

رییس و شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان نیز در نشست امروز مجلس، خواهان بررسی این رویداد شدند.

ضیاالدین آریایی نژاد، نمایندۀ مردم سمنگان در مجلس گفت: «با آقای غنی و دستگاهی که همیشه در فکر تخریب مردم افغانستان است و در فکر نفاق افگنی است، هرچه عاجل به تماس شده و این موضوع را روشن بسازید.»

نادر خان کتوازی، نمایندۀ مردم پکتیکا در مجلس نیز افزود: «موضوع باید دقیق بررسی شود و سپس هرکس مسؤول بود باید جزا داده شود.»

میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان حملۀ نیروهای ارتش بر این عضو مجلس را قابل تحمل نمی‌داند و به کمیسیون امنیتی وظیفه سپرد که این رویداد را جدی بررسی کند: «نباید با نماینده‌گان مردم اینگونه برخورد صورت گیرد و به جایگاه نماینده‌گان مردم که در قانون اساسی آمده تمکین شود. برخورد نیروهای امنیتی با راسخ و وکیل خادم موجب نگرانی شدید ماست.»

اما وزارت دفاع ملی هرگونه تلاش برای بازداشت آقای راسخ را رد می‌کند.

فواد امان، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع ملی بیان داشت: «آقای راسخ قصد داشت به بهسود برود و مردم را علیه نیروهای امنیتی تحریک کند. نیروهای امنیتی در مسیر راه بی هیچ درگیری و خشونتی به‌گونۀ مسالمت آمیز کاروان موترهای راسخ را توقف دادند.»

مهدی راسخ از هواداران فرمانده علی پور شناخته می‌شود. حکومت فرمانده علی پور را یکی از فرماندهان مسلح غیرقانونی و متهم به سقوط داد چرخ‌بال ارتش می‌داند و برای بازداشت او چند هفته پیش در بهسود عملیاتی را راه اندازی کرد اما تاکنون علی پور بازداشت نشده‌است.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...