Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

واکنش غنی به نامۀ بلینکن: افغانستان طرح خودرا دنبال می‌کند

رییس‌جمهور غنی یک‌بار دیگر در واکنش به نامۀ آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا و طرح امریکا در روند صلح افغانستان می‌گوید که کاغذها و طرح‌ها می‌آیند، اما به‌گفتۀ او افغانستان به جایش استوار خواهد ماند.

آقای غنی که امروز در مراسم به‌بهره‌برداری سپرده‌شدن بند کمال خان سخن می‌زد، تأکید کرد که افغانستان یک طرح واضیح و اتکا به خودرا روی دست دارد و آن‌را دنبال می‌کند.

رییس‌جمهور افزود: «ما شکل بید را نداریم که به هر باد بلرزیم. آوازه‌ها می‌آیند، کاغذها می‌آیند، طرح‌ها می‌آیند؛ اما “افغانستان لکه ونه مستقیم په خپل مکان دی [پشتو] (افغانستان مانند درخت، راست در جای خود ایستاد است.)»

یک ماه پیس طرح امریکا برای صلح افغانستان و نیز نامۀ هشدار آمیز وزیرخارجۀ امریکا به رییس‌جمهورغنی از سوی طلوع نیوز پخش شدند.

رییس‌جمهور غنی در سخنرانی امروزش دربارۀ یک طرح بدیل برای طرح امریکا در روند صلح افغانستان نیز اشاره کرد.

پیش از این منابعی از ارگ به رسانه‌ها گفته‌اند که رییس‌جمهور غنی در نشست ترکیه که قرار است در ماه آیندۀ میلادی برگزار شود، پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام را در شش ماه آینده روی میز خواهد گذاشت.

رییس‌جمهور در این باره گفت:«مردم نمی‌خواهند که به‌عقب برگردند. امروز ضرورت واضیح است که ما یک طرح واضیح و اتکا به خود را تعقیب کنیم. افغانستان پس از این به فکر این نباشد که دست گدایی را دراز کند.»

در حالی‌که روزهای اندکی به نشست ترکیه مانده‌اند، اما هیچ یک از طرف‌ها به‌گونۀ دقیق دربارۀ آجندای این نشست چیزی نمی‌دانند.

محمد نعیم، سخن‌گوی طالبان به طلوع‌نیوز می‌گوید که تاکنون دربارۀ این نشست اطلاعات تفیصیلی و یقینی به دست ندارند: «تا هنوز در این رابطه معلومات تفصیلی و یقینی نیست.»

اما، منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که این گروه انتظار دارند که در نشست ترکیه، امریکا خروج نیروهایش را از افغانستان قطعی بسازد و حتا اگر در ماه می هم بیرون نمی‌شوند، واشنگتن یک زمان را برای خروج این نیروهایش باید مشخص بسازد.

مولوی قلم‌‎الدین، رییس امر باالمعروف و نهی عن المنکر در زمان طالبان گفت: «اگر بگویند که ما بیرون نمی‌شویم و بدون قید و شرط بیرون نمی‌شویم و وقت هم نمی‌خواهیم، طبیعی است که با یک جنگ شدید از سوی طالبان روبه‌رو خواهند شد.»

هیئت جمهوری اسلامی افغانستان نیز از آماده‌گی‌ها برای شرکت در نشست ترکیه سخن می‌گوید.

غلام فاروق مجروح، عضو هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان بیان داشت: «در این نشست حضور هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان برازنده خواهد بود.»

نشست ترکیه که به رهبری سازمان ملل متحد در اوایل ماه آینده میلادی برگزار خواهد شد، انتظار می‌رود که همچون نشست “بن” دربارۀ آیندۀ افغانستان تصمیم‌های نهایی گرفته شوند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...