Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

واکنش‌ها در برابر خروج نیروهای امریکایی تا ماه سپتامبر

هم‌زمان با اعلام خروج تمامی نیروهای امریکایی تا ماه سپتامبر سال روان میلادی از افغانستان، مقام‌ها در مجلس سنای امریکا گفته‌اند که خروج غیر مشروط این نیروها، می‌تواند وضعیت را در این کشور بدتر کند.

مچ مکانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای امریکا می‌گوید که هراس‌افگنان خارجی ایالات متحده را تنها نخواهند گذاشت زیرا به‌گفتۀ او سیاست‌گران امریکایی از جنگ با آنان، خسته شده‌اند.

او افزود که رییس‌جمهور بایدن باید برای مردم امریکا توضیح دهد که چه‌گونه با کنار گذاشتن شرکای واشنگتن و عقب‌نشینی در برابر طالبان، باعث امن‌تر شدن امریکا می‌شود؟

در همین حال، نهادهای استخباراتی امریکا در گزارشی هشدار داده‌اند که خروج بدون پیش‌شرط نیروهای امریکایی، افغانستان را درگیر چالش‌های تازه‌یی خواهد کرد.

این گزارش که به کانگرس امریکا فرستاده شده‌است، نشان می‌دهد که دورنمای صلح در سال آینده در افغانستان کمرنگ خواهد بود.

گزارش می‌افزاید که حکومت افغانستان در میدان جنگ گواۀ شکست است و طالبان مطمین استند که می‌توانند از راۀ نظامی پیروز شوند.

این در حالی‌ست که سخنگوی کاخ سفید به نقل از رییس‌جمهور بایدن گفته‌است که بحران افغانستان راۀ حل نظامی ندارد.

جین ساکی افزود که به همین علت، امریکا از گفتگوهای میان افغانان که انتظار می‌رود دور دیگر آن در ترکیه برگزار شود، پشتیبانی می‌کند.

او می‌افزاید که رییس‌جمهور بایدن باور دارد که امریکا ۲۰ سال پس از آغاز جنگ در افغانستان، باید منابع‌اش را در راستای مبارزه با تهدیدهایی که امروزه با آنها روبه‌رو است، متمرکز کند.

در همین حال، ترکیه، قطر و سازمان ملل متحد که به‌گونۀ مشترک میزبان نشست ترکیه خواهند بود، از آغاز این نشست به تاریخ ۲۴ اپریل خبر داده و گفته‌اند که آنان امیدوار استند طالبان در این نشست اشتراک کنند.

اما، طالبان به تازه‌گی گفته‌اند که تا زمانی‌که همۀ نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند، در هیچ نشستی که دربارۀ افغانستان در آن تصمیم‌گیری ‌شود، اشتراک نخواهند کرد.

محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحۀ تویترش نگاشته‌است که این گروه کارهای شان را بر بنیاد ارشادات دین اسلام انجام می‌دهند و تصمیم نهایی شانرا دربارۀ نشست ترکیه، پس از مشوره، اعلام خواهند کرد.

اعلام خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، واکنش‌هایی را در مجلس نماینده‌گان افغانستان نیز به همراه داشته‌است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی این مجلس می‌گوید: “خروج نیروهای خارجی از افغانستان خواست دیرینۀ مردم افغانستان است، اما با در نظرداشت وضعیت امنیتی کشور، شرایط خروج این نیروها تا هنوز فراهم نشده‌است.”

او افزود: “خروج نیرو های خارجی در شرایط کنونی می‌تواند منجر به بدتر شدن اوضاع و جنگ داخلی شود.”

قراراست رییس‌جمهور بایدن امشب به وقت افغانستان دربارۀ چه‌گونه‌گی خروج سربازان امریکایی از افغانستان، موقف رسمی ایالات متحده را اعلام کند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...