Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

واکنش‌ها به ملغا شدن قول‌اردوی ۲۱۷ پامیر در کندز

تصمیم وزارت دفاع ملی دربارۀ ملغا ساختن قول‌اردوی ۲۱۷ پامیر در کندز و ادغام آن با قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین در بلخ با واکنش‌هایی روبه‌رو شده‌است.

باشنده‌گان کندز و شماری از نماینده‌گان این ولایت در مجلس نماینده‌گان هشدار می‌دهند که اگر دربارۀ این تصمیم تجدید نظر نشود، خطر سقوط کندز را در پی خواهد داشت.

ذکیه زمان، باشندۀ کندز گفت: «ما تا کی به این ترس زنده‌گی کنیم؟ ما در این ولایت فقط یک قول‌اردو داشتیم و حالا که این لغو شده‌است ما چه کنیم و چگونه زنده‌گی کنیم؟»

کندز از ناامن‌ترین ولایت‌ها در شمال-شرق کشور است که دوبار تجربۀ تلخ سقوط به دست طالبان را نیز دارد.

نیلوفر جلالی کوفی، نمایندۀ مردم کندز در مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «مدغم‌سازی قول‌اردوی پامیر به قول‌اردوی شاهین جفای بزرگ بر مردم شمال شرق است و اگر این کار شود، ممکن کندز بار دیگر سقوط کند.»

رییس عبدالخالق، نمایندۀ مردم بلخ در مجلس نماینده‌کان نیز اظهار داشت: «تأثیر زیاد دارد. وضعف حکومت را نشان می‌دهد؛ هرچقدر تشکیل وسیع شود ما می‌توانیم دفاع خوب داشته باشیم.»

اما وزارت دفاع ملی می‌گوید که این مدغم سازی تصمیمی برای اصلاحات است و روی اوضاع امنیتی اثری نخواهد داشت.

یاسین ضیا، رییس ستاد ارتش گفت: «در آنجا هیج نوع تغییر از نگاه قطعات و جنگ نمی‌آید. فقط تمرکز ما سر قرارگاه اصلی خود وزارت دفاع ملی و سایر نقاطی است که آنجا تراکم تشکیلاتی باشد و پرسونل اضافه استفاده شده باشد که از این ما خلاص شویم و تمرکز را سر خط جبهه داشته باشیم.»

قول‌اردوی ۲۱۷ پامیر، در حمل سال ۱۳۹۸هجری خورشیدی برای تأمین امنیت ولایت‌های شمال شرق از جمله کندز ایجاد شد.

قول‌اردوها در افغانستان معمولاً شش لوا و تا ۲۴هزار نیرو دارند. اما در آن زمان وزارت دفاع ملی گفت که قول‌اردوی تازه تأسیس پامیر، دو لوا دارد و تشکیلات آن نیز زیر کار است

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...