Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

واکنش‌ها به درگیری حامیان ‘فرمانده شمشیر’ با نیروهای امنیتی در ولایت میدان وردک

رویارویی حامیان عبدالغنی علیپور، یک فرمانده محلی، با نیروهای امنیتی افغان در ولایت میدان وردک موجی از واکنش‌های مقام‌های افغان و کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است.

برخی رسانه‌های محلی از ادامه درگیری در جریان امروز خبر داده اند.

بنا به گزارش‌ها روز گذشته، در درگیری میان مردم محلی و نیروهای امنیتی که به میدان وردک ظاهرا برای دستگیری علیپور، فرمانده خیزش مردمی معروف به “قومندان شمشیر” اعزام شده اند، دستکم ۹ کشته و ۷ زخمی به جا گذاشت.

هویت ۹ نفری که در این درگیری کشته به صورت دقیق روشن نیست. وزارت داخله افغانستان گفته که افراد کشته شده افراد مسلح فرمانده علیپور بوده اما سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری قربانیان را “غیرنظامیان” خوانده است

رباره علت وقوع این حادثه روایت‌های ضد و نقیضی گفته شده است.

شام گذشته، وزارت داخله افغانستان گفت که یک هیات با صلاحیت از کابل به ولایت میدان وردک رفته تا چگونگی وقوع این رویداد را به صورت “همه‌جانبه” بررسی کند.

مهدی راسخ، نماینده میدان وردک در مجلس نمایندگان می‌گوید که آسیب دیدگان این رویداد غیرنظامیان هستند.

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری گفته که تظاهرات روز گذشته در ولسوالی بهسود میدان وردک به خشونت کشیده شده که در نتیجه “شماری از هموطنان کشته و زخمی شده‌اند”.

اما وزارت داخله گفته که “افراد مسلح وابسته به فرمانده علیپور مانع حضور و فعالیت نیروهای امنیتی و پلیس در این منطقه شدند و شماری از این افراد به روی پلیس و مردم شلیک کردند.”

محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی، که خود او نیز از بهسود است، روز گذشته خواهان “توقف فوری” درگیری و بازگشت نیرهای امنیتی از محل شد.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...