Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

والی فاریاب: ۲ غیرنظامی دراثر شلیک هاوان‌ ازسوی طالبان جان باختند

نقیب‌الله فایق، والی فاریاب امروز (یک‌شنبه، ۱۲ دلو) می‌گوید که در نتیجۀ برخورد دو گلوله هاوان طالبان در این ولایت، دو غیرنظامی جان باختند و ۱۴ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

او می‌افزاید که این گلوله‌های هاوان حوالی ساعت ۱۱ پیش از چاشت امروز بر بازار ولسوالی المار این ولایت از سوی طالبان شلیک شدند.

طالبان تاکنون در این باره، چیزی نگفته‌اند.

این در حالی‌ست که در یک گزارش تازۀ کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان که هفتۀ گذشته پخش شد، آمده‌است که در سال گذشتۀ میلادی ۲ هزار و ۹۵۸ غیرنظامی در افغانستان جان باخته و ۵۵۳۲ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

در این گزارش، تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان در سال ۲۰۲۰، ۲۱ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ گفته شده‌است.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر می‌گوید که در۲۰۲۰ به‌گونۀ میانگین در هر شبانه روز ۸ غیرنظامی جان باخته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر طالبان را عامل ۴۵۶۷ رویداد، گروه‌های ناشناس را عامل ۲۱۰۷ رویداد و نیروهای دولتی را عامل ۱۱۸۸رویداد جان باختن و زخمی شدن غیرنظامیان در افغانستان دانسته‌است.

اما گروه طالبان این گزارش را رد می‌کند.

حدود ۵۰ درصد تلفات غیرنظامیان یعنی بیش از ۴ هزار و ۷۰۰ تن در سال ۲۰۲۰ برخاسته از ترورهای هدفمندانه و انفجارهای برخاسته از ماین‌های کارگذاری شده در موترها و یا کناره‌های جاده بوده‌است.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...