Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

هیات دولتی بررسی درگیری حامیان ‘فرمانده شمشیر’ و نیروهای امنیتی وارد میدان وردک شد

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که هیات حکومتی برای بررسی حادثه ولسوالی بهسود به ولایت میدان وردک رسیده است.

در خبرنامه این نهاد که صبح امروز (یکشنبه ۱۲ دلو/بهمن) منتشر شده، آمده که این هیات به ریاست عبادالله عباد، معاون دفتر شورای امنیت ملی و عضویت معاون اداره ارگان‌های محل، معاون ریاست امنیت ملی، رئیس ارکان معاونت امنیتی، یک عضو شورای ولایت میدان وردک، مشاور رئیس جمهوری در امور مردمی و شماری از متنفذین ولایت میدان وردک برای بررسی رویداد و رسیدگی به زخمیان و بازماندگان کشته شدگان به محل رسیده اند.

در مورد علت وقوع این رویداد روایت‌های ضد و نقیض گفته شده اما به اساس گزارش‌هایی که منتشر شد، نیروهای امنیتی برای بازداشت عبدالغنی علیپور، فرمانده محلی مشهور به “فرمانده شمشیر” به محل رفته بودند که این درگیری میان حامیان این فرمانده و نیروهای امنیتی رخ داد و در نتیجه دست‌کم ۹ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شدند.

شورای امنیت ملی گفته که این حادثه بر اثر درگیری میان نیروهای امنیتی و “خیزش مردمی” در منطقه حصه اول بهسود رخ داده که در آن شماری از “هموطنان” کشته و زخمی شدند.

این نهاد گفته که هیات موظف شده تا رویداد را به صورت دقیق و همه جانبه بررسی کرده و اقدامات لازم را به اساس قانون روی دست گیرن

هویت کشته شدگان دقیق روشن نیست اما وزارت داخله آنها را افراد مسلح فرمانده علیپور خواند. معاون دوم ریاست جمهوری اما کشته شدگان را غیرنظامی معرفی کرد.

این رویداد واکنش‌های زیادی از مقام‌های افغان و کاربران شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

بسیاری از سیاستمداران افغان خواهان رفع مشکل به میان آمده از راه تفاهم و گفت‌وگو شدند.

منبع تصویر،KIAMEHRتوضیح تصویر،

آقای علیپور و نیروهایش ببیشتر در ولسوالی بهسود فعال هستند

‘فرمانده شمشیر’ کیست؟

عبدالغنی علیپور، یک فرمانده محلی از قوم هزاره در بهسود است. او از سوی نهادهای امنیتی متهم به فعالیت‌های مسلحانه و اخلال امنیت در منطقه است اما او و حامیانش می‌گویند که تلاش‌های آنها متمرکز به مقاومت علیه جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش و طالبان و گروگان گرفته شدن شهروندان هزاره در محل است.

آقای علیپور در سال ۲۰۱۸ در کابل از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد اما به دنبال تظاهرات صدها نفر از حامیانش در این شهر و تعهداتی که به حکومت افغانستان داد، آزاد شد.

در ماه‌های اخیر با گسترش نبردهای طالبان در این منطقه، گزارش‌هایی وجود دارد که فعالیت‌های فرمانده علیپور و افراد مسلح وابسته به او نیز افزایش یافته است.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...