Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری: هیچ بحث دربارۀ حکومت موقت مطرح نشده‌است

اعضای هیئت جمهوری می‌گویند که در آجنداهای مطرح شده هیچ موضوعی دربارۀ حکومت موقت نیست.

هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری: هیچ بحثی دربارۀ حکومت موقت مطرح نشده‌است

رسول طالب، عضو هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان امروز (یک‌شنبه ۱۲ دلو) می‌گوید که هیچ بحث تاکنون دربارۀ حکومت موقت در گفتگو با طالبان، صورت نگرفتهاست.

او افزود: “در آجنداهای مطرح شده هیچ موضوعی دربارۀ حکومت موقت نیست. تاکنون طالبان هیچگاهی این بحث را مطرح نکرده‌است.”

او می‌افزاید: “هیچ منبع، کشور یا مرجعی بحث حکومت موقت را مطرح نکرده‌است.”

او همچنین گفت که برای هیئت جمهوری اسلامی افغانستان “مبنا و اظهارات رسمی طالبان است که در میز مذاکره مطرح می‌کنند. ممکن در بیرون از میز مذاکره، مطالبی که از سوی اعضای طالبان مطرح شود و در مسکو هم که مطرح شد، حدس ما این است که جنبهۀ تبلیغاتی داشته‌است.”

او تأکید کرد: “مسأله افغانستان تنها از راه گفت‌وگو حل می‌شود. اگر طالبان حرفی دارند، وارد مذاکره شده و بحث را رسمی مطرح کنند و در غیر آن، استانکزی در میز مذاکره غیر حاضر است.”

بامداد جمعه، عباس ستانکزی، معاون سیاسی طالبان که با شماری از اعضای این گروه در یک نشست خبری در مسکو سخن می‌زد، گفت که رییس‌جمهور غنی مانع صلح است و با ایجاد موانع در تلاش تمدید دورۀ ریاست‌جمهوری‌ خود است.

او افزود: “امروز اگر اشرف غنی از جنگ دست بردارد و بگوید که من استعفا می‌دهم و حکومت جدید را به‌خاطر صلح قربانی بدهد ما حاضر هستیم که در حکومت جدید کار کنیم. به همین خاطر مذاکره می‌کنیم.”

اما شریفه زرمتی، عضور دیگر عضو هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان امروز در نشست خبری گفت: “سخنان طالبانی که در یک کشور رفته و از مایک یک کشور صحبت می‌کند، هرگز برای مردم افغانستان قابل قبول نیست. رییس‌جمهور توسط انتخابات کرسی را گرفته‌است.”

از سوی دیگر، رییس‌جمهور غنی در واکنش به گفته‌های اخیر شماری از سیاست‌گران و اعضای گروه طالبان که اورا مانع صلح قلم‌داد کرده‌اند، گفت که او مانع صلح نه بل‌که قهرمان صلح است.

آقای غنی که شام جمعه در مجمع امنیتی اسپین امریکا به‌گونۀ آنلاین سخن می‌زد، طالبان را متهم کرد که اراده‌یی برای صلح ندارند. 

او دربارۀ ایجاد حکومت موقت نیز گفت که سرانجام این‌گونه حکومت‌ها خون‌ریزی است: “ما در گذشته حکومت موقت داشتیم که سرانجامش خون‌ریزی بود.”

او افزود: “من می‌خواهم شهروندان افغانستان قدرتمند شوند… من صلاحیت منحل کردن جمهوریت را از کجا بدست می‌آورم؟ من سوگند خورده‌ام که از قانون اساسی حراست کنم.”

آقای غنی هم‌چنین طالبان را متهم کرد که فراخوان دبیرکل سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس بشردوستانه را رد کرده‌اند و اکنون نیز خواست‌های پی‌هم مردم افغانستان برای آتش‌بس را نادیده می‌گیرند.

بررسی پای‌بندی طالبان به توافق صلح 

جِک سولیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا گفت که واشنگتن، چه‌گونه‌گی پای‌بندی طالبان را به توافقنامۀ دوحه به‌گونۀ جدی بررسی می‌کند و سپس تصمیم خواهد گرفت که چگونه به‌پیش برود.

سولیوان که شام جمعه در انستیتیوت صلح امریکا سخن می‌زد، گفت که طالبان باید با حکومت افغانستان مذاکرات واقعی داشته باشند نه ساختگی.

او افزوود: “ما اکنون اندازۀ پای‌بندی طالبان را به سه شرط بررسی می‌کنیم و بربنیاد آن، دربارۀ شمار نیروها و راهبرد دیپلوماتیک مان تصمیم خواهیم گرفت.”

مشاور امنیت ملی جو بایدن هم‌چنین گفت که طالبان باید خشونت‌ها را کاهش بدهند.

او در ادامه گفت: “توافقنامۀ دوحه، بر طالبان شرایط قابل توجهی گذاشته‌است که سه شرط آن برای ما بسیار مهم استند. نخست این است که آنان به‌گونۀ جدی و پایدار روابط شان را با گروه‌های هراس‌افگن به‌شمول القاعده قطع کنند. دوم این که سطح خشونت‌ها را به اندازۀ معناداری کاهش دهند و به آتش‌بس کمک کنند. سوم این‌که به‌گونۀ واقعی، نه ساختگی، با حکومت افغانستان وارد مذاکره شوند.”

او همچنین از رهبران افغانستان می‌خواهد که از این فرصت استفاده کنند.

هیئت‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان اکنون بیشتر از سه هفته می‌شود که مذاکرات دور دوم صلح را در دوحه آغاز کرده‌اند؛ اما این مذاکرات دوازده روز است که به‌ بن‌بست کشیده شده‌اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...