Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

هشدار جنرال امریکایی از پیامدهای خروج نیروها ازافغانستان دراول می

جنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده مرکزی امریکا می‌گوید که جنگ در افغانستان به شدت تشدید خواهد شد و طالبان می‌توانند شهرهای بزرگ را تهدید کنند، مگر اینکه فشارهای دیپلماتیک ادارۀ جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا برای پایان نبردهای ۲۰ ساله تا دو ماۀ دیگر، نتیجه دهند.

روزنامۀ لاس آنجلس تایمز امریکا به نقل از جنرال مک‌کنزی نگاشته‌است: “اگر ما عقب نشینی کنیم و هیچ توافق با طالبان انجام نشود، من فکر می‌کنم که دولت افغانستان برای حفظ شهرها، درگیر یک مبارزه سخت خواهد شد.”

بر بنیاد توافق صلح امریکا با طالبان، قرار است که نیروهای خارجی در اول ماه می سال روان میلادی، افغانستان را ترک کنند.

اما شمار از سناتوران و مقام‌های امریکایی اخیرأ گفته‌اند که طالبان به تعهدات شان بر بنیاد این توافق‌نامه که قطع روابط با القاعده و کاهش خشونت ها است، عمل نکرده‌اند.

طالبان داشتن روابط با گروه القاعده و دیگر گروهای تروریستی را، رد کرده‌اند.

از سوی دیگر، روزنامۀ نیویارک تایمز امریکا در گزارش تازه نگاشته‌است که هم اکنون حدود ۳ هزار ۵۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان، حضور دارند. 

پیش از این گزارش شده بود که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۲ هزار و ۵۰۰، کاهش یافته‌است.

جنرال مک‌کنزی در آغاز همین هفته با رییس‌جمهور غنی در شهر کابل نیز دیدار کرد و دربارۀ اوضاع امنیتی و روند صلح، بحث و گفتگو کردند.

بر بنیاد گزارش این روزنامه، هفتۀ گذشته جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان با طالبان در قطر دیدار کرده‌است و از این گروه خواسته تا حملات شان را بر نیروهای امنیتی کاهش دهند تا اوضاع برای گفتگوهای صلح، بهبود یابد.

روز گذشته، کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی نشستی را دربارۀ بررسی پیش‌‎نویس طرح توافق‌‎نامۀ پیشنهادی امریکا برای صلح افغانستان، برگزار کرد.

در این نشست فیصله شد که با مطالعۀ دقیق این طرح امریکا، جمهوری اسلامی افغانستان دیدگاه‌اش را با ایالات متحده امریکا درمیان خواهد گذاشت.

مجیب رحیمی، مشاور رسانه‌یی شورای عالی مصالحۀ ملی گفت: “فیصله شد که جمهوری اسلامی افغانستان و شورای عالی مصالحۀ ملی از تسریع روند صلح حمایت می‌کند و با مطالعۀ دقیق طرح امریکا، جمهوری اسلامی افغانستان دیدگاه‌اش را با ایالات متحده امریکا مطرح خواهد ساخت.”

این طرح در سفر اخیر زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان با حکومت و سیاست‌گران افغان شریک ساخته شد.

محمد نعیم، سخن‌گوی دفتر طالبان در قطر می‌گوید که آنان نیز این طرح را دریافت کرده‌اند و پس از بررسی آن، موقف خود را در این باره روشن خواهند ساخت.

در پیش‌نویس این طرح، از ایجاد یک حکومت مشارکتی نیز یاد شده‌است که در آن تمامی طرف‌ها سهم داشته باشند.

در این میان، اسماعیل خان، رهبر پیشین جهادی، این طرح امریکا را انتقاد می‌کند: “ما باید یک طرح افغانی پیشنهاد کنیم و این طرح افغانی طرف قبول مردم خواهد بود تا یک طرح خارجی.”

در حالی که همه چشم‌ها به‌سوی ترکیه دوخته شده‌اند، هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید که نشست‌ها میان هیئت‌های دو طرف در دوحه ادامه دارند.

غلام فاروق مجروح، عضو هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان تصریح کرد: “روحیه مذاکرات نسبت به گذشته بسیار خوب است و تلاش مان این است که به یک نتیجه دست پیدا کنیم.”

در همین حال، وزیر خارجۀ افغانستان در یک تماس تیلفونی با وزیر خارجه ترکیه برگزاری نشست ترکیه را ستوده‌است و وزیر خارجه ترکیه هم تأکید کرده‌است که نشست ترکیه جاگزین روند صلح در دوحه نه، بل مکمل این روند است.

انتظار می‌رود که نشست ترکیه در ماه اپریل برگزار شود – نشستی که به مدیریت سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد و مشابه به نشست “بن”، دربارۀ ساختار نظام آیندۀ افغانستان تصمیم‌های نهایی گرفته خواهند شد.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...