Connect with us

Hi, what are you looking for?

بازرگانی

نگرانی‌ها از فرار سرمایه‌ها از افغانستان

فدراسیون اتاق‌های افغانستان با نگرانی از فرار روز افزون سرمایه‌ها از کشور می‌گوید در یک سال اخیر شماری از سرمایه‌گذاران، سرمایه‌های‌شان را به ترکیه، امارات متحدۀ عرب و ازبیکستان انتقال داده‌اند.

سخی احمد پیمان، معاون این فدراسیون می‌گوید که در کنار ناامنی‌ها و نبود امکانات سرمایه‌گذاری در کشور، اوضاع مبهم سیاسی کنونی، بسیاری از سرمایه‌گذاران را از کارکردن در افغانستان دل‌سرد ساخته‌است.

او در این باره افزود: «بیشترین سرمایه‌ها به ترکیه، امارات متحدۀ عرب و ازبیکستان فرارکردند؛ چون سرمایه‌گذاران می‌دانند که اوضاع برای کار کردن برابر نیست.»

چهار سال پیش، کارخانۀ ذوب آهن «کاروان فولاد» در پارک‌های صنعتی پلچرخی با سرمایه‌گذاری بیش از بیست میلیون دالر آغاز به‌کار کرد و به‌گفتۀ مسؤولان این کارخانه، در آن زمان بیش از صد کارمند و کارگر در این کارخانه کار می‌کردند، اما در یک سال اخیر این کارخانه ورشکست شده‌است.

عزیزالله، یکی از کارمندان این کارخانه گفت: «ما مشکلات زیادی داریم و تاکنون تحمل کردیم؛ چون برق نداریم، آهن آلات داغمه قیمت است و مشکلات هم بیشتر اکنون حتا دونفر در این کارخانه کار نمی‌کنند.»

اما وزارت صنعت و تجارت اکنون هم به افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در کشور خوشبین است.

فواد احمدی، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت گفت: «امید وارد استیم که با پیشرفت‌ها در روند صلح سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر شوند. ما همین اکنون با شماری از سرمایه‌گذاران در تماس استیم تا آنان را تشویق کنیم برای کارکردن در افغانستان.»

شماری از صاحبان صنایع می‌گویند که در بیش از دو سال اخیر از مشکلات در انتخابات ریاست‌‎جمهوری گرفته تا بحران کرونا و سرانجام مشکلات سیاسی اخیر کشور همه موانع بزرگی فراراه سرمایه‌گذاری‌ها در کشور شده‌اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...