Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

منابع:طالبان برای شرکت درنشست ترکیه خواهان رهایی زندانیان شده‌اند

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که این گروه برای حضور در نشست ترکیه خواستار رهایی زندانیان و بیرون شدن نام‌های رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده‌اند.

به‌گفتۀ این منابع، طالبان تأکید دارند که پیش از برگزاری نشست ترکیه این دو پیشرط باید عملی شوند و شام روز گذشته فهرست از نام‌های زندانیان و رهبران این گروه که در بند و فهرست سیاه استند، به ایالات متحده فرستاده‌‎اند.

محمد عمر داوودزی، نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهور در امور پاکستان بیان داشت: «خوب می‌باشد که رهایی این هفت‌هزار [زندانی طالبان] مشروط شود به قبول کردن آتش‌بس. اگر آتش‌بس را بپذیرند و قتی‌که این زندانیان رها می‌شود، جنگی نیست که اینان به جنگ بروند.»

منابع می‌گویند که نشست ترکیه به‌علت حاضر نشدن طالبان به این نشست به تأخیر افتاده‌است. این نشست که از ۱۶ماه اپریل به ۲۴ اپریل موکول شده بود، بار دیگر به تأخیر افتاده‌است.

ترکیه، سازمان ملل، امریکا و قطر که از چند روز بدنیسو می‌کوشیدند طالبان را برای شرکت در نشست استانبول قانع بسازند، اما سرانجام شب گذشته در یک تصمیم هماهنگ، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که این نشست تا پس از عید رمضان به تأخیر افتاده‌است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در تویترش نگاشته‌است: «در مورد افغانستان ما با قطر، آمریکا و سازمان ملل رأ‌ی‌زنی کرده‌ایم. ما تصمیم گرفتیم که نشست استانبول را دربارۀ صلح افغانستان پس از عید رمضان برگزار کنیم.»

پاکستان نیز از چند روز بدینسو برای وادار ساختن طالبان به برگشت به مذاکرات صلح و نیز شرکت در نشست استانبول تلاش‌هایی را آغاز کرده‌است – تلاش‌هایی‌که انتظارها از نتیجه بخش بودن آن وجود دارند.

محمد عمر داوودزی بیان داشت: «فردا یک هیئت عالی رتبه ملکی و نظامی شان به کابل می‌آید که بحث‌های عمیق خواهیم داشت که ما را به بهبود روابط دو جانه کمک خواهد کرد.»

طالبان در حالی دربارۀ از سرگیری مذاکرات و شرکت در نشست استانبول رأی‌زنی می‌کنند که شهروندوان کشور نگران افزایش خشونت‌ها و از دست رفتن فرصت پیش آمده در روند صلح هستند.

قاضی محمد امین وقاد، معاون پیشین شورای عالی صلح بیان داشت: «من بر طالبان صدا می‌کنم که این مملکت در نتیجه جنگ‌ها ویران شده‌است، بیایید به مذاکرات برگردید و توافق کنید.»

منابع می‌گویند که شرط دیگری طالبان برای عدم حضور در نشست استانبول، بیرون نشدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان است.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...