Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

معاون رئیس جمهوری افغانستان: آمریکا بیش از حد به طالبان امتیاز داده است

همزمان با خروج ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی از افغانستان، امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری می‌گوید مذاکره آمریکا با طالبان به خودی خود اشتباه نبوده اما دولت آقای ترامپ در دادن “امتیاز گسترده” به این گروه اشتباه کرده است.

آقای صالح می‌گوید ماموریت آمریکایی‌ها که از دو دهه پیش در افغانستان آغاز شد هنوز پایان نیافته و خروج نیروهایی آمریکایی خطر خشونت بیشتر را به دنبال دارد:

“من به آمریکایی‌ها به عنوان یک دوست و متحد می‌گویم که اعتماد به طالبان بدون وارد کردن سازوکار راستی‌آزمایی اشتباه مهلکی خواهد بود.”

آمریکا ماه فوریه/فبروری سال گذشته با طالبان توافقنامه صلح امضا کرد و قرار شد تعداد سربازان آمریکایی در افعانستان کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کند.

حضور آمریکا در افغانستان به سال ۲۰۰۱ و پس از حملات یازده سپتامبر برمی‌گردد که برای دور کردن طالبان از قدرت به این کشور حمله کرد.

اما طالبان دوباره قوت گرفتند و تا سال ۲۰۱۸ در بیش از دو سوم افغانستان فعال و تهدیدی برای دولت بودند. در این مدت هزاران نفر کشته شده‌اند، از جمله ۲۴۰۰ سرباز آمریکایی.

آقای ترامپ به صراحت گفته که مصمم است همه نیروهای آمریکایی را از این کشور خارج کند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...