Connect with us

Hi, what are you looking for?

بازرگانی

مشکلات در صادرات؛ پاکستان روزانه تنها به ۲۰ موتر اجازه ورود میدهد

اتاق تجارت و سرمایه گذاری یک بار دیگر از افزایش مشکلات فراراه صادرات کشور در گذرگاه‌های پاکستان خبر می‌دهد.

مسوولان این اتاق می‌گویند که پاکستان روزانه از گذرگاه‌های رسمی‌اش تنها بیست موتر کالاهای صادراتی افغانستان را به این کشور اجازه ورود می‌دهد، اما در برابر آن روزانه بیش از یک صد و بیست موتر کالاهای پاکستانی به افغانستان وارد می‌شوند.

آنان از حکومت کنونی می‌خواهند که مشکل بازرگانی و ترانزیتی را با پاکستان حل سازد، در غیر آن این کار بر صادرات کالاهای افغانستان به پاکستان اثرهای بدی خواهند گذاشت.

خانجان الکوزی، رییس اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، گفت: «این یک مشکل بسیار جدی است و ما چند بار آن را با مقامات پاکستانی شریک کرده‌ایم اما تا کنون این مشکل حل نشده است.»

شماری از بازرگانان در ولایت ننگرهار نیز از این وضیعت شاکی اند. آنان می‌گویند که در بیست سال گذشته حکومت‌های گونه‌گون مشکل آنان را با پاکستان برطرف نتوانستند.

آنان می‌گویند که اکنون صدها موتر بار با میوه‌ها و سبزی‌های کشور در مرز متوقف هستند.

زلمی عظیمی، بازرگان در ولایت ننگرهار، گفت: «روزانه تا حدود ۲۶۰ موتر در این سوی مرز متوقف می‌باشد و در هفته چند هزار موتر می‌شود.»

انعام الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ، گفت: «مسوولین وزارت‌های تجارت و خارجه باید در این مورد با مقام‌های پاکستانی صحبت کنند و این مشکل را حل سازند.»

این در حالیست که پیش از این وزارت امور خارجه از معافیت مالیات بر فروش کالاهای افغانستان از سوی پاکستان خبر داده است. اما مسوولان اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گویند که این مالیات خلاف اصول اساسی آن از سوی پاکستان بر صادرات افغانستان وضع شده بود و برداشته شدن آن کار خوبی بوده است.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...