Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

محمد محقق، مشاور رییس‌جمهور در امور امنیتی و سیاسی می‌گوید که خروج غیرمسؤولانه نیروهای خارجی از افغانستان نه تنها سبب افزایش تندروی و رشد گروه‌های هراس‌افگن مثل القاعده خواهد شد که باعث خواهد شد جنگ داخلی در افغانستان نیز آغاز شود.

آقای محقق تأکید می‌کند که اگر طالبان به جنگ ادامه دهند او آماده‌گی دارد که در برابر این گروه بجنگد.

محمد محقق بیان داشت: «یک فصل نو به وجود می‌آید. ممکن این به ضرر افغانستان باشد و ممکن هم که جبهات تروریزم را تقویت کند و این مسله قابل پیش‌بینی هم است.»

او افزود: «اگر طالبان صلح کنند، ما خوش می‌شویم. برای این‌که دربارۀ مردم افغانستان نباید بیشتر از این به برادر کشی راضی شوند. اگر جنگ کنند، کسی به ساده‌گی صحنه را به حریف رها نخواهد کرد. ما هم‌چنان قاطع استیم. آماده‌گی‌های خود را داریم و آماده‌گی‌های خود را می‌گیریم.»

همزمان با این در یک گزارش نیویارک تایمز آمده‌است که پنتاگون در حال بررسی طرح‌های جابه‌جایی نیروهایش در برخی از کشورهای همسایه، همچون تاجیکستان، کازاخستان و ازبیکستان است تا افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه هراس‌افگنان مبدل نشود.

در بخشی از این گزارش آمده‌است: «هواپیماهای جنگی، کشتی‌های هواپیمابر و بم‌افگن‌های نیرومند امریکا می‌توانند از پایگاه‌های این کشور در خلیج فارس، اقیانوس هند و حتا امریکا به پرواز در آیند و اهدافی را که از سوی هواپیماهای بی‌سرنشین اکتشافی پیدا می‌شوند آماج قرار بدهند.»

خان آغا رضایی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان گفت: «امریکا در افغانستان سرمایه‌گذاری چندین ساله کرده و نمی‌خواهد که این سرمایه‌گذاری هم ازبین برود، به‌همین خاطر برای بقای خود می‌خواهد در کشورهای همسایه نفود خود را داشته باشد و در صورت ضرورت اقدام عاجل کند.»

نعمت‌الله کریاب، عضو مجلس نماینده‌گان نیز افزود: «به امریکا نیاز است تا در منطقه نفوذ خود را داشته باشد یا نفود نظامی و یا نفوذ اقتصادی تا بتواند هراس‌افگنی را که تهدید جدی می‌دانند ازبین ببرند.»

در بخشی از گزارش نیورک تایمز آمده‌است که نیروهای ترکیه که پیش از این در قالب ناتو در افغانستان حضور داشتند، در افغانستان خواهند ماند؛ هرچند که ناتو و ایالات متحده تا پنج ماه دیگر نیروهای شان را از افغانستان خارج خواهند کرد.

در گزارش نیویارک تایمز، از فعالیت ۱۶هزار پیمان‌کار به‌شمول شش هزار امریکایی در بخش امنیت، لوژستیک و حمایت در افغانستان خبر داده شده؛ اما مقام‌های امریکایی نقش گرفتن این نیروهای غیررسمی را در مبارزه با القاعده رد کرده‌اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...