Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

مجلس نماینده‌گان: هیچ گزینه‌یی به‌جز نظام جمهوریت پذیرفتنی نیست

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان امروز (چهارشنبه، ۲۴ جدی) در واکنش به احتمال ایجاد حکومت موقت می‌گویند، هیچ گزینه‌یی برای آنان به‌جز نظام جمهوریت، پذیرفتنی نیست.

عبدالنصیر فراهی، مجلس نماینده‌گان در این باره می‌گوید: “اگر این‌ها خواب حکومت موقت را دیده‌اند، این خواب همچون یک خیال برای شان باقی خواهد ماند.”

شاه‌پور حسن‌زوی، عضو دیگر مجلس نیز می‌گوید: “اگر کسی دربارۀ حکومت موقت بحث می‌کند و یا حکومت وقت می‌خواهد، با این وطن خیانت می‌کند.”

فضل کریم ایماق، عض دیگر مجلس می‌گوید که صدای حکومت موقت از تربیون “سیاست خارجی امریکا است، همان حامیان دیروز رییس‌جمهور که به‌توان آنها عربده جوی می‌کرد و به ریش ملت می‌خندید، بلند شده‌است.”

اما شماری از قانون گذاران می‌گویند که حکومت به ویژه رییس‌جمهور با آن که خود را حافظ جمهوریت می‌دانند، اما همانند یک سلطان خلاف ارزش‌های جمهوریت به خودکامه‌گی رو آورده‌است.

حبیب‌الرحمان پدرام، مجلس نماینده‌گان در این باره می‌گوید: “اصل دیگر جمهوریت تفکیک قواه است، اما آقای غنی در جایگاۀ یک سلطان قد علم کرده‌است.”

عبدالقیوم سجادی، عضو دیگر مجلس، می‌گوید که “دور زدن پارلمان به‌عنوان یکی از قوۀ سه گانه دولت جمهوری اسلامی افغانستان خودش ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی افغانستان است.”

عبدالستار حسینی، مجلس نماینده‌گان، می‌گوید که “جمهوریتی که جمهوریت مطلقه باشد، ظلم و استبداد باشد، بناً این جمهوریت باید سرنگون شود.”

اما پیش از این، رییس‌جمهور انتقال قدرت از خودش به رییس‌جمهور بعدی به‌گونۀ قانونی  تأکید کرده‌است.

بحث دربارۀ حکومت موقت

راس ولسن، کاردار سفارت امریکا در کابل امروز گفت که امریکا از “حکومت موقت” طرفداری نمی‌کند.

او در پیامی در صفحۀ تویترش نگاشته‌است که “ما از حکومت موقت طرفداری نکرده‌ایم و امریکا از یک حکومت موقت طرفداری نمی‌کند.”

او افزود که “نتایج مذاکرات صلح افغانستان به افغان‌ها بستگی دارند و ما باور داریم که این نتایج، باید بازتاب دهندۀ خواست‌ها و آرزوهای مردم افغانستان باشند.”

اما افراد نزدیک به سیاست گرانی که در واپسین سفر خلیل‌زاد با او دیدار کرده‌اند، تأیید می‌کنند که آقای خلیل‌زاد با آنان دربارۀ طرح ایجاد یک حکومت موقت گفت‌وگو کرده‌است.

این سیاست گران می‌گویند که آقای خلیل‌زاد در این دیدارها سه طرح را مطرح ساخته است؛ طرح نخست ادامۀ حکومت کنونی و شامل ساختن طالبان در این حکومت، طرح دوم شریک ساختن حکومت در یک ساختار حکومتی طالبان و طرح سوم هم ایجاد حکومت موقت و همه‌شمول بوده‌است.

اما سیاست گران کشور به آقای خلیل‌زاد گفته‌اند که برای ختم جنگ در کشور طرح ایجاد یک حکومت موقت و همه‌شمول از گزینه‌های مناسب است.

خلیل‌زاد که هفته پیش به کابل آمد، با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، عبدرب رسول سیاف، رهبری پیشین جهاد، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه و حمد الله محب، مشاور امنیت ملی دیدارهایی داشت.

آقای خلیل‌زاد که سه روز در کابل ماند در دیدارش با این سیاست گران کشور، سه طرح را دربارۀ چه‌گونه‌گی ایجاد حکومت آینده در میان گذاشت و دیدگاه‌های این سیاست گران را در باره این سه طرح گرد آوری کرده‌است.

گل رحمان قاضی، از افراد نزدیک به حامد کرزی دربارۀ گفت: “سه گزینه بود که یکی همین حکومت باشد و طالب همراه آن یکجا شود، طرح دومی این که این حکومت همراه طالب یکجا شود که هر دو گزینه به افغانستان و جامعۀ جهانی قابل قبول نیست و طرح سومی که حکومت موقت است که شکل همه شمول را داشته باشد.”

اما رییس‌جمهور غنی در این سفر آقای خلیل‌زاد به کابل حاضر نشد که او را ببیند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...