Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

قانونی: جمعیت اسلامی دربارۀ روند صلح بی‌تفاوت نخواهد بود

محمد یونس قانونی، معاون پیشین رییس‌جمهور می‌گوید که جمعیت اسلامی افغانستان دربارۀ چگونگی روند صلح بی‌تفاوت نخواهد بود.

آقای قانونی که امروز یک‌شنبه در مراسم گرامی‌داشت از چهل و یکمین سال‌روز قیام سوم ماه حوت مردم کابل در برابر ارتش سرخ، سخن می‌زد، گفت که جمعیت اسلامی و مردم، بیشترین قربانی را در جنگ داده‌اند.

او افزود: «پروسه شکل می‌گیرد، مصالحه صورت می‌گیرد؛ اما چگونگی شکل گرفتن مصالحه و چگونگی موفقیت پروسه مصالحه مساله مهمی است که جمعیت اسلامی افغانستان مردم افغانستان و کابلیان سوگ‌مند و زخمی، نسبت به این مساله بی‌تفاوت نخواهند ماند.»

آقای قانونی در بخش دیگر از سخنانش، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را به نفاق‌افکنی متهم کرد و گفت که افغانستان در شرایط کنونی به همبستگی نیاز دارد: «انجینیر صاحب (حکمتیار) تاریخ تغییر کرده! شما در گذشته باقی مانده‌اید. شما از آن‌چه در گذشته انجام شده، نوعی عذاب وجدان را تحمل می‌کنید.»

اشارۀ آقای قانونی به اظهارات چند روز پیش حکمتیار است که گفت در صورتی عملی‌نشده ماده‌های توافق‌نامه‌اش با حکومت، ارگ را محاصره خواهد کرد.

آقای قانونی در ادامه سخنانش گفت که کابلیان و قیام سوم حوت نقش مهمی در شکست قشون سرخ شوروی در افغانستان داشتند.

در سوم حوت سال ۱۳۵۸مردم با اعتراضات گروهی نارضایتی شان در برابر حضور قشون سرخ شوروی در افغانستان اعلام کردند. باشنده‌گان کابل می‌گویند که این قیام سه روز دوام پیدا کرد؛ اما این قیام از سوی نیروهای شوروی در افغانستان سرکوب شد و شماری کشته و زخمی شدند که آمار دقیقی از قربانیان آن در دست نیست.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...