Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

علمای دینی افزایش حملات طالبان در جریان ماه رمضان را محکوم کردند

هرات — مقامات در حوزه غربی افغانستان می گویند که طالبان از تاریخ ۲۳ حمل که آغاز ماه مبارک رمضان بود، جنگ و خشونت را افزایش داده اند.

در جریان هفته اول ماه رمضان، طالبان در ولایات هرات، فراه، بادغیس وغور بیش از ۱۰۰ حمله را انجام دادند.

وحید قتالی والی هرات به روز سه شنبه (۳۰ حمل) گفت، طالبان در هشت روز اول ماه رمضان ۴۰ حمله تروریستی را در سراسر این ولایت انجام داده اند.

وی گفت، طالبان در ولسوالی های زنده جان و غوریان حملات موتربمب را انجام دادند و در ولسوالی شیندند تلاش یک حمله را کردند. نيروهای امنيتی در شيندند بمب را قبل از آنکه به هدف خود برسد، خنثی کردند.

بمبگذاری در غوریان ۱۲ فرد ملکی را زخمی ساخت و تعدادی از خانه ها را تخریب کرد. در جمع تلفات زنان و کودکان نیز شامل بودند.

در همین حال، حمله طالبان در زنده جان دست کم سه نفر از منسوبین امنیتی را کشته و هشت فرد ملکی به شمول سه زن و دو کودک را زخمی برجا گذاشت.

قتالی گفت، طالبان با افزایش حملات بالای بسیاری از ولسوالی های هرات، از فرصت کنونی مذاکرات صلح و حالت دفاعی نیروهای امنیتی ملی افغان سوء استفاده می کنند.

تاج محمد جاهد والی فراه به روز سه شنبه گفت، همچنان در روز اول ماه رمضان يک موتربمب انتحاری طالبان يک وسيله نقليه پر از مواد منفجره را در نزديکی يک حوزه پوليس در شهر فراه منفجر کرد.

وی گفت، «طالبان بدون اساس فکر می کنند که ثواب بیشتری را کسب خواهند کرد زیرا آنها در ماه رمضان به کشتن افغان ها ادامه می دهند.»

به گفته جاهد، طالبان از آغاز این ماه مقدس هر شب حملات تروریستی را در شهر فراه و تعدادی از ولسوالی های ولایت فراه آغاز کرده اند و نیروهای امنیتی پاسخ داده اند.

شمس الدین شمس والی بادغیس گفت، طالبان در هشت روز اول ماه رمضان در ولسوالی های مقر، آب کمری و قادیس این ولایت ۲۵ حمله را انجام دادند.

وی افزود، تلاش های تهاجمی طالبان در هفته های اخیر دو برابر شده اند، اما نیروهای امنیتی همه آنها را خنثی کرده اند.

شمس گفت، «طالبان از سوی بعضی کشورها به سلاح های پیشرفته مجهز شده اند و اکنون آنها می توانند که در جریان شب بالای نیروهای امنیتی حمله کنند. در میان این سلاح ها، برخی از آنها با دوربین های شب بین مجهز هستند که طالبان در این آواخر دریافت کرده اند.»

به گفته عبدالظاهر فیض زاده والی ولایت غور، طالبان بین تاریخ های ۲۳ حمل تا ۳۰ حمل در نزدیکی شهر فیروز کوه و در ولسوالی های دولتیار و تایواره، بیش از ده حمله را انجام داده اند.

وی گفت، «نیروهای امنیتی شجاع ما حملات طالبان را دفع کرده اند. طالبان توانایی روبرو شدن با نیروهای امنیتی ما را ندارند و در هر حمله شکست خوردند.»

وی افزود، «آنها [طالبان] به صلح و مذاکره کردن باور ندارند.»

وی گفت، «یگانه منطق این گروه تروریستی کشتار و خونریزی افغان ها است.»

برخلاف ارزش های اسلامی

علمای دینی می گویند، کشته شدن مردم ملکی و نیروهای امنیتی توسط طالبان حرام است. آنها از طالبان می خواهند که بلافاصله حملات خود را متوقف کنند.

مولوی جلال الدین یک عالم دینی در شهر هرات گفت، جنگ جاری در افغانستان بالای افغان ها تحمیل شده، و کاملاً برخلاف ارزش های اسلامی است.

وی گفت، «علمای مسلمان از سراسر جهان اخیراً یک فتوا را صادر کرده اند که می گوید جنگ جاری در افغانستان قابل توجیه نیست و به همین دلیل نامشروع است.»

وی افزود، «خشونت و جنگ باید اکنون متوقف شود تا از کشته شدن افغان های بی گناه به شمول بزرگسالان، زنان و کودکان جلوگیری شود.»

جلال الدین گفت، «طالبان با ریختن خون نیروهای امنیتی و مردم ملکی در ماه مبارک رمضان، مرتکب یک گناه کبیره ای می شوند.»

وی افزود، «طالبان به خاطر این عمل هرگز بخشیده نخواهند شد.»

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...