Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

عبدالله: تاکنون از مذاکرات صلح مأیوس نشده‌ام

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی هرچند سطح خشونت‌های طالبان را نگران کننده می‌داند، اما می‌گوید تاکنون از مذاکرات صلح دوحه مأیوس نشده‌‎است.

آقای عبدالله که پس از چاشت امروز در یک نشست در شورای عالی مصالحۀ ملی سخن می‌زد، افزود هیئت جمهوری اسلامی افغانستان با عزم قاطع و تلاش برای برقراری آتش‌بس وارد دور دوم مذاکرات صلح در دوحه شده‌است؛ در حالی که به‌گفتۀ او خشونت‌ها به‌گونۀ غیرقابل قبول از سوی طالبان ادامه دارند.

عبدالله بیان داشت: «مأیوس نیستیم از جریان کار، اما حداقل مسله این بود که در اولین فرصت باید روی آتش‎بس سراسری موافقه می‌شد.»

آقای عبدالله با امیدواری گفت که پس از صلح با طالبان، کمیسیون‌های ایجاد شده در شورای عالی مصالحۀ ملی برای مدغم‌سازی طالبان کار خواهند کرد: «انشالله که به صلح برسیم مسله ادغام مجدد پیش می‌آید.»

گزارش‌ها از دوحه می‌رسانند که با گذشت دو هفته از آغاز دور دوم مذاکرات، تاکنون هیئت‌های مذاکره کننده، برای توحید آجندای مذاکرات صلح به نتیجه نرسیده‌اند.

همزمان با تأخیر در مذاکرات صلح، شماری از سیاست‌گران در افغانستان از احتمال بوجود آمدن حکومت موقت در کشور سخن زده‌اند. سخنانی‌که با واکنش تند رییس‌جمهور روبه‌رو شد و گفت کسانی‌که این سخنان را مطرح می‌کنند، از پیامدهای حکومت موقت نمی‌فهمند.

به‌همین دلیل، رییس‌جمهور یک‌بار دیگر بر انتقال قدرت در افغانستان از طریق انتخابات تأکید کرد: «حکومت افغانستان محکم است؛ مشروعیت بنیادی ملی، منطقه یی و بین‌المللی دارد.»

سید اسحاق گیلانی، عضو شورای عالی مصالحه ملی نیز افزود: «هیچ وقت از جانب طالب نشنیدیم که گفته باشند ما همرای این حکومت یکجای می‌شویم.»

به گفتۀ منابع، طالبان برای پیشرفت در مذاکرات صلح خواهان رهایی هفت هزار زندانی دیگر این گروه، بیرون شدن نام اعضای این گروه از فهرست سیاه و ایجاد نظام اسلامی در افغانستان شده‌اند.

منابع آگاه از مذاکرات صلح در دوحه می‌گویند که از میان هیئت ۲۱نفری مذاکر کننده طالبان، نام‌های نُه تن در فهرست سیاه اند؛ اما طالبان در این باره چیزی نگفته‌اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...