Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

طالبان:اگر نیروهای خارجی بیرون نشوند مبارزه مسلحانه ادامه می‌یابد

گروۀ طالبان در واکنش به گفته‌های اخیر جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا مبنی‌بر احتمال ماندن نیروهای این کشور در افغانستان پس از ماه می، می‌گویند که اگر نیروهای خارجی تا ماه می به‌گونۀ کامل افغانستان را ترک نکنند، این گروه «مبارزه مسلحانه»‌ را ادامه خواهد داد.

این گروه در اعلامیه‌یی که شام امروز صادر کرده‌است، تأکید کرده‌است که عدم خروج کامل نیروهای خارجی تا ماه می، نقض توافق‌نامۀ صلح دوحه است. 

بربنیاد این توافق‌نامه که میان طالبان و امریکا امضا شده‌است، باید نیروهای خارجی تا ماه می سال جاری میلادی، افغانستان را ترک کنند. 

اما جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا روز پنج شنبه گفت که نمی‌تواند بودن نیروهای امریکایی در افغانستان را در سال آینده تصور کند؛ اما اضافه کرد که عملی ساختن مهلت ماه می برای بیرون شدن این نیروها ممکن است رخ ندهد.

آقای بایدن در یک نشست آنلاین در این باره گفت: «به‌علت‌های تکتیکی، دشوار است که ضرب الاجل اول می عملی شود و نیروها در آن تاریخ بیرون شوند. من و وزیر بلینکن با متحدان مان و اعضای دیگر ناتو که در افغانستان نیرو دارند دیدار می‌کنیم و اگر افغانستان را ترک کنیم، به گونه مصوون و منظم خواهد بود.»

در همین حال، آلمان حضور نیروهای نظامی‌اش در افغانستان را برای پشتیبانی و آموزش نیروی های امنیتی افغان، برای ده ماه دیگر تمدید کرده‌است.

آلمان نزدیک به یک هزار و ۳۰۰ سرباز در افغانستان دارد که تا ماه جنوری سال آینده میلادی در کشور خواهند ماند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...