Connect with us

Hi, what are you looking for?

فرهنگ و هنر

سند نقشه راه پروژۀ راه آهن مزار – کابل – پشاور امضاء شد

افغانستان، ازبیکستان و پاکستان سند نقشه راه پروژه راه آهن مزارشریف-کابل-پشاور را امضاء کردند.

بربنیاد این نقشه راه، قرار است سه کشور عضو این پروژه با ایجاد گروه کاری مشترک، زمینه‌ها را برای امکان سنجی، تمویل و عملی سازی این پروژه فراهم سازند.

محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان که روز گذشته (سه‌شنبه) در نخستین نشست سه‌جانبۀ کشورهای عضو پروژه دهلیز راه آهن آسیای جنوبی-آسیای مرکزی شرکت کرده بود، گفت: «امروز ما در برنامه‌ریزی و ساخت راه آهن مزارشریف-کابل-پشاور نقطه عطفی را برجا می‌گذاریم. نهادهای مالی جهانی شریکان معتبر و ارزشمند ما در سفر پرچالش اما امیدوارکننده ما به سوی توسعه و موفقیت بوده‌اند.»

ادارۀ مستقل خط آهن افغانستان پیش از این بررسی‌هایی را در پیوند با این پروژه انجام داده‌است که بربنیاد مسیر اصلی این پروژه ۵۸۰ کیلومتر و با استیشن‌ها در مجموع با درازی بیش از ۶۵۰ کیلومتر راه آهن ساخته خواهد شد.

میرویس غفوری، معاون عملیاتی اداره مستقل خط آهن اظهار داشت: «در ابتدا تفاهم شده‌است که این گروپ‌های مشترک تخنیکی از مسیر پروژه بازدید بکنند.»

پیش از این ازبیکستان پشنهادی را برای تمویل این پروژه چهارو نیم میلیارد دالری آماده ساخته بود که پس از امضای رهبران سه کشور عضو پروژه به بانک جهانی و نهادهای مالی دیگر فرستاده شده‌است.

ادارۀ مستقل خط آهن می‌گوید که افزون بر کشورهای عضو این پروژه و شماری از نهادهای مالی جهانی، برخی از کشورهای دیگر منطقه همچون روسیه و کازاخستان علاقمند به سهم گیری در تمویل این پروژه چهار و نیم میلیارد دالری استند.

وزارت امور خارجه می‌گوید که در نشست روز سه شنبه در تاشکند، افزون بر بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی، بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا، بانک توسعه اسلامی، سفارت ایالات متحده امریکا در ازبیکستان و شماری از نهادهای مالی دیگر در پیوند با تمویل و پشتیبانی از این پروژه اعلام آماده‌گی کرده‌اند

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...