Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید برای رسیدن به صلح نیاز به‌ایجاد حکومت موقت نیست.

هم‌زمان با آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح افغانستان، حرف‌ها در‌باره ایجاد حکومت موقت روز به روز داغ‌تر از پیش می‌شود.

اما مخالفت حکومت فعلی هنوزهم با ایجاد حکومت موقت پا برجاست.

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افغانستان می‌گوید که برای رسیدن به صلح نیاز به ایجاد حکومت موقت نیست.

آقای دانش که امروز در نشست زیر نام “حقوق شهروندی و صلح پایدار” درکابل سخن می‌گفت، ایجاد حکومت موقت را به معنای از هم پاشیدن نظام خواند.

آقای دانش افزود: “ما در وضعیتی قرار‌ نداریم که برای رسیدن به صلح حتمی به دولت موقت نیاز داشته باشیم،‌ نه کودتا و انقلاب صورت گرفته، نه دولت فعلی افغانستان بخاطر جنگ و یا کدام حادثه دیگر از زم پاشیده‌است، نه قانون اساسی افغانستان لغو شده و نه هم ما در‌ حالی اضطرار و گذار از یک نظام به نظام دیگر قرار داریم.”

آقای دانش از سیاسیون در داخل کشور که به اساس رقابت، ایجاد حکومت موقت را یگانه راه برای رسیدن به صلح می‌دانند، خواست تا بخاطر منافع ملی، قانون اساسی و دست‌آوردهای بیست سال گذشته در کنار جبهه جمهوریت قرار گیرند.

هرچند معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان بر حفظ نظام کنونی و حمایت از قانون اساسی تاکید دارد اما بابر فرهمند معاون شورای عالی مصالحه ملی افغانستان موجودیت این‌گونه حکومت را پسامذاکرات صلح به نفع مردم نمی‌داند.

او گفت: “هرگاه روند فعلی مذاکرات صلح نتیجه بدهد، ما مدل جمهوریت این چنینی را به نفع مردم افغانستان نمی‌بینیم که مشارکت سیاسی در روی کاغذ باشد، مشارکت جنسیتی در روی اوراق زیبایی قانون اساسی باقی بماند، ما تنها با نام نباید دل خوش باشیم.”

این گفته‌های آقای دانش درحالیست که در این اواخر شماری از سیاسیون کشور که با زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارج امریکا برای صلح افغانستان در کابل دیدار کرده‌ به رسانه‌ها گفته‌اند‌ که آقای خلیل‌زاد برای موفقیت گفت‌وگوهای صلح سه طرح را به شمول حکومت موقت ارائه کرده‌.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...