Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

رییس‌جمهور غنی برای اشتراک در نشست قلب آسیا به تاجیکستان رفت

ریاست‌جمهوری امروز (دوشنبه، ۹حمل) در یک خبرنامه می‌گوید که رییس‌جمهور غنی برای اشتراک در نشست قلب آسیا – پروسه استانبول، به تاجیکستان رفت.

خبرنامه می‌افزاید که در این سفر دو روزه، رییس‌جمهور غنی با امام‌علی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان و دیگر مقام‌های این کشور نیز دیدار خواهد کرد و دربارۀ گُسترش همکاری‌ها میان دو کشور در بخش‌های مختلف، بحث و گفتگو خواهد کرد.

قرار است امروز شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، میزبان نشست مقام‌های ارشد پروسۀ استانبول-قلب آسیا باشد.

روز گذشته، میرویس ناب، معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان که برای حضور در این نشست به تاجیکستان رفته‌است، در گفتگو با طلوع‌نیوز گفت که امسال افغانستان با آجندای اجماع منطقه‌یی در روند صلح و توسعه، در این نشست شرکت می‌کند.

به‌گفتۀ آقای ناب، قرار است رییس‌جمهور افغانستان به دعوت رییس‌جمهور تاجیکستان در دومین روز این نشست شرکت کند: “برای هماهنگی بیشتر ضرورت داریم در داخل افغانستان و برای اجماع منطقه‌یی برای صلح ضرورت داریم که دست‌آوردهای ما قربانی نشود.”

نماینده‌گان حدود ۵۰ کشور منطقه و جهان و سازمان‌های جهانی در این نشست شرکت خواهند کرد. نماینده‌گان کشورهای شرکت کننده در این نشست، پروسۀ استانبول-قلب آسیا را روی صلح افغانستان مهم و اثرگذار می‌دانند.

در پایان این نشست، کشورها و سازمان‌های شرکت کننده، اعلامیۀ مشترکی را دربارۀ افغانستان صادر خواهند کرد.

پروسۀ استانبول قلب-آسیا در سال ۲۰۱۱میلادی به ابتکار کابل و انقره ایجاد شد و به هدف رسیدن افغانستان به صلح و ثبات پایدار ایجاد شد.

پانزده کشور منطقه و جهان عضو این پروسه استند که هر سال به‌گونۀ دوره‌یی نشست سالانۀ آن را میزبانی می‌کنند. اما سال گذشته گُسترش ویروس کرونا مانع برگزاری این نشست شد.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...