Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

رییس‌جمهور: زمینه برای مذاکرات جدی صلح با طالبان فراهم شده‌است

همزمان با آغاز دیدارهای هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه، رییس‌جمهور غنی می‌گوید که زمینه برای مذاکرات جدی با طالبان فراهم شده‌است.

آقای غنی در دیدارش با شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان در ارگ، گفته‌است که نهایی نشدن تصمیم ناتو برای خروج نیروهای این پیمان از افغانستان در اوضاع کنونی به سود صلح در کشور است: «فیصله ناتو که [دربارۀ خروج نیروهای خارجی از افغانستان] فیصله نکرد یک پیغام بزرگ است.»

نشست رییس‌جمهور با نماینده‌گان، یک روز پس از آن انجام شده‌است که نماینده‌گان بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را تأیید کردند.

میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در این نشست، از بی پروای‌های شماری از نهادهای حکومتی در برابر تصمیم‌ها و خواست‌های اعضای مجلس انتقاد کرده‌است: «ولسی جرگه در انتظار گشوده شدن مناسبات بهتر با حکومت و احترام گذاشتن به‌حیثیت خانه ملت می‌باشد. ما باور داریم که طالبان عامل اصلی توقف گفت‌وگوهای صلح می‌باشند.»

از سویی دیگر، حنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور امروز به مسکو رفت. این سفر در حالی انجام می‌شود که پیشتر نمایندۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان از طرح ایجاد حکومت انتقالی برای حل بحران افغانستان اعلام پشتیبانی کرد.

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت امور خارجه گفت: «هدف این سفر تقویت روابط دو طرف، تقویت اجماع منطقه‌یی برای صلح افغانستان می‌باشد.»

همزمان با این قرار است به روز شنبه هفته آینده رییس مجلس نماینده‌گان در رأس یک هیئت برای گفت‌وگو دربارۀ صلح به تاجیکستان برود.

کریم اتل، نمایندۀ مردم هلمند در مجلس اظهار داشت: «رییس مجلس نماینده‌گان افغانستان با رییس پارلمان تاجیکستان و با شماری دیگر از مقام‌های آن کشور دیدار خواهد کرد.»

در ادامه این تلاش‌های منطقه‌یی برای صلح، وزیرخارجه ازبیکستان دیروز از کابل دیدار کرد و با رییس‌جمهورغنی و رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت‌وگو کرد.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...