Connect with us

Hi, what are you looking for?

فرهنگ و هنر

رونمایی از کتاب “ملت سازی امریکایی”

ملت سازی امریکایی؛ مقایسه عراق و افغانستان، کتاب تازۀ میرویس بلخی، دکتر روابط بین‌الملل و وزیر پیشین معارف است.

این کتاب که در واقع پایان نامۀ دکترای میرویس بلخی است، پیش از این به انگلیسی چاپ شده بود و اکنون با اندکی تغییر به فارسی چاپ شده و روز گذشته (چهارشنبه، ۲۹ دلو) رونمایی شد.

آقای بلخی در این کتاب، هدف مأموریت امریکا را در افغانستان و عراق ملت ‌سازی گفته‌است که به‌گفتۀ او این مأموریت در عراق ناتمام رها شد و در افغانستان نیز تمام نشد است.

او افزود: “در این کتابم خواستیم بگویم که مأموریت ناتمام است. از پارامترهای شش‌گانه خودشان هنوز این مأموریت را تکمیل نکرده‌اند. بنا بر این یا شکل تعدیل شده ملت سازی که در افغانستان روی آن کار صورت می‌گیرد را، حمایت بکنند به واسطه پارامترهای نو یا حد اقل مأموریت شان در افغانستان به پایان برسد.”

اما این باور آقای بلخی از سوی منتقدان کتاب او رد می‌شود و یکی از استادان دانشگاه در امریکا مأموریت امریکا را در افغانستان و عراق ساختن مادل دوم حکومت‌های امریکایی می‌داند و می‌افزاید که واشنگتن در این مأموریت‌ها، موفق شده‌است.

نظیف‌الله شهرانی، استاد در دانشگاه اندیانا امریکا در این باره می‌گوید: “او چیزی را که ما مردم بومی این کشورها فکر می‌کنیم که آمده بود و ناکام ماند در واقعیت به هیچ صورت امریکا ناکام نیست. امریکا آن چیزی را که خواست در هر دو کشور موفق بود و همین بود که در آن جا نفوذ داشته باشد و در آن‌جا جای پای داشته باشد.”

به باور نویسنده کتاب، امریکا با وجود آن که نفس مأموریتش را ملت سازی می‌گوید، اما تداوم این مأموریت به درگیر بودن در مأموریت‌های نظامی محدود شده‌است.

زکیه عادلی، پژوهشگر نیز در این باره می‌گوید: “آیا در امریکا هم از قوت نظامی بر ملت سازی کار گرفته شده‌است؟ طبعاً خیر. برای همه ما و شما واضح است چیزی که ابتدا در امریکا اتفاق افتاد، دولت سازی بود و بعد ملت.”

دکتر حسین ارشاد، استاد دانشگاه نیز می‌گوید: “ملت سازی به یک نحوی ترواره‌یی است که می‌خواهد هارمونی و یک هماهنگی میان عناصر هویت ساز در یک کشور برگزار بسازد که در نتیجه حد اقل شکاف‌های موجود در یک کشور پایان بپذیرد و زمینه برای یک سامان یافتگی فراهم شود.”

کتاب ملت سازی امریکایی در ۲۷۱ صفحه با هشت فصل از سوی انتشارات امیری در کابل به فارسی چاپ شده‌است.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...