Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

رونق کار شرکت‌های نصب دستگاه‌های ردیاب در پی افزایش دزدی موترها

در یک سال اخیر بیش از ۱۶ شرکت روی نصب دستگاه‌های ردیاب موترها در کابل سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

مسؤولان این شرکت‌ها می‌گویند که همزمان با افزایش دزدی موترها در شهرهای بزرگ به‌ویژه در پایتخت، کاروبار آنان رونق یافته‌است و اکنون شمار بزرگی از موترداران به نصب دستگاه‌های ردیاب در موترهای شان علاقمند استند.

محمد بلال، مسؤول یکی از این شرکت‌ها گفت: «این دستگاه‌ها هم در موجودیت تیلفون‌های هوشمند کار می‌دهد و هم از طریق مسج.»

مسؤولان این شرکت‌ می‌گویند که دستگاه‌های ردیاب با کارگیری از ماهوارۀ جهانی کار می‌کنند که با نصب آن‌ها در موترها در کنار دست‌یابی به معلومات دربارۀ محل توقف یا مسیر حرکت موتر، از روشن و خاموش شدن ماشین نیز به صاحبش خبر داده می‌شود.

نوع پیشرفتۀ این دستگاه‌ها حتا صداهای داخل موتر را نیز ثبت می‌کند و به مالک موتر انتقال می‌دهد.

عتیق‌الله محمدی، باشندۀ کابل بیان داشت: «به‌علت ناامنی‌ها حداقل این یک وسیله‌یی است که می‌توان موتر مان را در کنترل داشته باشیم.»

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید از یک سال بدینسو شرکت‌های زیادی به گرفتن جواز در بخش نصب دستگاه‌های ردیاب علاقمند شده‌اند.

فواد احمدی، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت بیان داشت: «تاکنون بیش از ۱۶شرکت از ما جواز گرفته اند و شماری از شرکت‌های دیگری که در بخش ردیابی می‌خواهند کار کنند نیز برای شان جواز می‌دهیم و پروسۀ جوازگیری آن‌ها نیز در جریان است.»

شماری از آگاهان اقتصادی می‌گویند که ترویج خدمات نصب دستگاه‌ها ردیاب در موترها آغاز خوبی برای افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش در کشور است.

شبیر بشیری، کارشناس امور اقتصادی اظهار داشت: «موجودیت این شرکت‌ها از یک‌سو برای ایجاد جای کار برای مردم مهم استند و از سوی دیگر یک کمک بزرگ برای جلوگیری از جرایم و دزدی شدن موترها است که برای پولیس بسیار کمک می‌تواند باشد.»

دستگاه‌های رد یاب موتر برای جلوگیری از دزدی شدن آن، بخش کوچکی از سیستم جهانی ردیاب یا موقعیت‌یابی است که بیش از دوصد گونه خدمات آن در بخش موتر در جهان کاربرد دارد

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...