Connect with us

Hi, what are you looking for?

بازرگانی

روز ملی دهقان با برگزاری نمایشگاه کشاورزی بزرگ‌داشت شد

دومین روز سال نو هجری خورشیدی که برابر با روز ملی کشاورز در کشور است، با اشتراک شمار زیادی از کشاورزان، مقام‌های حکومتی و بازدید کنندگان در یک نمایشگاه زراعتی در بادام باغ کابل، گرامی‌داشت شد.

در این نمایشگاه ۲۸۶ شرکت به شمول ۷۹ شرکتی که از سوی زنان رهبری می‌شوند، فرآورده‌های شان را به نمایش گذاشته‌اند.

از این روز در مقایسه با سال‌های گذشته به‌گونۀ بسیار گُسترده و بی‌پیشینه تجلیل گردید.

این نمایشگاه برای چهار روز در بادام باغ در کابل برگزار شده‌است.

در این نمایشگاه، موسیقی زنده و دیگر نمایش‌های هنری با وجود بارش باران، برای بازدید کننده‌گان به نمایش گذاشته شدند.

سامعه حماسی، یکی از بازدید کننده‌گان دربارۀ این نماشگاه می‌گوید: “باران است و امنیت هم مناسب نیست اما؛ مردم زیاد آمدند و تولیدات داخلی را می‌بینیم که نسبت به گذشته بیشتر شده، این جای افتخار است.”

شرکت‌های تولید و پردازش فرآورده‌های کشاورزی و دامداری از ولایت‌های گونه‌گون، در این نمایشگاه حضور یافتند.

محمدحسین نجفی، مالک شرکت تولید عسل و وسایل زنبورداری می‌گوید: “فارم ما در غزنی در ولسوالی جاغوری است. اینجا عسل، گرده گل، گونه‌های عسل و دستگاه‌های عسل کشی را آوردیم. در کل بیش از ۲۰۰ قلم میشه.”

آصف خان، مسؤول یکی از شرکت‌های تولید لبنیات نیز می‌گوید: “روزانه هشتصد تا یک هزار کیلو شیر تولید می‌کنیم و از آن شور پنیر، شیرین پنیر، شیر برنج، شیر ککاوی، ماست، قیماق، مسکه و قروت می‌سازیم.”

تولید کننده‌گان داخلی که پارسال به دلیل برگزار نشدن این نمایشگاه به علت گُسترش ویروس کرونا از این فرصت محروم شده بودند، این ‌بار انتظار دارند درآمد و دستآورد بیشتری از این نمایشگاه داشته باشند.

مریم حبیب، یکی از سرمایه‌گذاران می‌گوید: “هم اعلانات میشه به ما و هم کسانی که در سال‌های گذشته مشتری ما بودند یکبار دیگر آمدند. چون پارسال نبودیم و کرونا آمد کسی نمی‌دانست که کی زنده است کی نی.”

 انوارالحق احدی، وزیر زراعت و آبیاری که در این نمایشگاه اشتراک کرده بود، می‌گوید: “انتظار داریم کسانی که در غرفه‌ها تولیدات شان را به نمایش گذاشته اند در این نمایشگاه به ارزش ۱۰۰ میلیون افغانی فروش کنند.”

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...