Connect with us

Hi, what are you looking for?

جهان

دولت آمریکا به دنبال کاهش فشارهای اقتصادی بر ایران است’

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده که دولت جو بایدن به دنبال راهی برای کم کردن فشارهای اقتصادی بر ایران بدون نیاز به برداشتن تحریم‌ها است.

این خبرگزاری مستقر در نیویورک، به نقل از چهار شخص نزدیک به دولت آقای بایدن گزارش داده که مقام‌های دولت مشغول بررسی گزینه‌های مرتبط با این موضوع هستند از جمله حمایت از وام صندوق بین‌المللی پول به ایران برای مقابله با کرونا، و آسان‌تر کردن تحریم‌هایی که مانع دستیابی ایران به کمک‌های جهانی در زمینه کرونا شده است.

کمک‌هایی که به گفته این خبرگزاری در راستای حمایت‌های انساندوستانه ارزیابی می‌شود.

همزمان، لورا روزن، خبرنگار آمریکایی هم در مقاله‌ای با همین موضوع نوشته دولت بایدن مشغول بررسی آن است که قبل از رسیدن به مرحله مذاکره مجدد برای بازگشت احتمالی آمریکا به توافق هسته‌ای برجام، این قدم را در نظر بگیرد که تحریم‌ها را آسان‌تر کند.

خانم روزن به نقل از یکی از مقام‌های دولت باراک اوباما که از جریان این تصمیمات مطلع است، نوشت “آنها هنوز مشغول بررسی گزینه‌ها هستند و اینکه با چه سرعتی می‌توانند کارها را پیش ببرند.”

موضوع ایران و برنامه هسته‌ای آن یکی از محورهای مذاکره تلفنی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با همتایان خود در فرانسه، بریتانیا و آلمان و جلسه دیروز شورای امنیت ملی آمریکا بود.

سخنگوی کاخ سفید اما در توییتی تاکید کرده که در جلسه شورای امنیت آمریکا تصمیمی گرفته نشده و هر موضوعی پیش از تصمیم‌گیری باید با کنگره و متحدان آمریکا هماهنگ شده باشد.

منبع تصویر،GETTY IMAGESتوضیح تصویر،

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه دولت جو بایدن

به گفته منابع آگاهی که بلومبرگ می‌گوید با آنها صحبت کرده، برداشتن تحریم‌های نفتی ایران فعلا گزینه مورد بحث دولت آمریکا نیست هرچند آقای بایدن می‌تواند با یک امضا، فرمان قبلی ترامپ برای خروج آمریکا از برجام را لغو کند.

دولت بایدن تاکید دارد که پیش از بازگشت به برجام ایران باید به تعهدات خود در قبال آن توافق در سال ۲۰۱۵ عمل کند در حالی که ایران هم در مقابل برداشتن تحریم‌ها را شرط هر مذاکره‌ای می‌داند. تحریم‌هایی که فروش نفت به عنوان شریان حیاتی اقتصاد ایران را مشکل کرده است.

در میان رایزنی‌ها و تلاش‌ها برای زنده کردن مذاکرات هسته‌ای و بازگشت به توافق برجام، شماری هم در داخل و خارج از ایران منتقد این موضوع هستند.

چند روز پیش گروهی از فعالان مدنی، سیاسی و حقوق بشر در ایران از جمله شماری زندانی سیاسی در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا، خواستار حفظ “فشار حداکثری” بر ایران شدند تا به اعتقاد آنها به آرزوی ایرانیان برای دستیابی به یک نظام دمکراتیک سکولار، کمک شود.

حکومت ایران فرایند غنی‌سازی اورانیوم ورای توافق هسته‌ای را افزایش داده و مصوبه اخیر مجلس هم این فرآیند را سرعت بخشیده است. طبق مصوبه مجلس ایران اگر تا ۲۱ فوریه تحریم‌ها برداشته نشود ایران بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اخراج خواهد کرد که مناقشه هسته‌ای ایران را وارد فاز دیگری خواهد کرد.https://bbc.com/ws/av-embeds/cps/persian/iran-55964114/p095yt3q/faتوضیح ویدئو،

روحانی: اگر می‌خواهید از برجام بروید، بروید

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...