Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

در انفجار موتر بم‌گذاری شده درهرات بیشتر غیرنظامیان آسیب دیده‌اند

انفجار نیرومند یک موتر بم‌گذاری شده بر حوزۀ چهاردهم شهر هرات، این بخش این شهر را به ویرانه مبدل ساخته‌است.

این انفجار شب گذشته در میان خانه‌های غیرنظامیان صورت گرفته است. در این انفجار، سه کودک، دو زن، یک مرد و یک سرباز پولیس جان باخته‌اند و ۵۱ تن دیگر به شمول ۲۰زن، هشت کودک، ۱۵ مرد و هشت سرباز پولیس زخم برداشته‌اند.

میرویس، یکی از سربازان پولیس است که در این انفجار زخمی شده‌است: «موتر وقتی که به جمپ مقابل حوزه پولیس رسید، متوقف شد و اشاره‌هایش روشن شدند؛ در همین لحظه انفجار شد. برج روی من چپه شد و دیگر خبر نشدم که چه کار شد.»

شکران، زخمی شدۀ دیگر این رویداد نیز افزود: «وقتی که انفجار شد سنگ بر سرمن خورد، ما از خانه بیرون شدیم و سقف خانه فرو ریخت.»

هرچند طالبان مسؤولیت این رویداد را به‌عهده نگرفته اند اما ارگ به نقل از رییس‌جمهور غنی می‌گوید که طالبان با انجام چنین حملۀ خونین، یک بار دیگر نشان دادند که اراده‌یی برای صلح ندارند و می‌خواهند با چنین حملات اوضاع را پیچیده‌تر ساخته و فرصت پیش آمده صلح را از بیرن ببرند.

سید وحید قتالی، والی هرات گفت: «من نمی‌دانم که آیا در توافق‌نامۀ طالبان با امریکا این گفته شده بود که در پنج ماه ۷۰۰ بار بر هرات حمله کنند و بر ما فشار بیاورند تا صلح بکنیم؟ این است کاهش خشونت؟ ما به طالبان جواب دندان شکن دادیم و از خاک خود دفاع می‌کنیم. طالبان تمام قوت خودرا به خرج داند، تمام شبکه‌های تروریستی منطقه اینجا جمع شده‌اند، از تمام کشورهای همسایه شبکه‌های تروریستی آمده‌اند؛ امریکایی‌ها خبر دارند یا نه؟»

احمد شاه، شش عضو خانواده اش در این انفجار از دست داده‌است. خانۀ او به‌‎علت شدت انفجار کاملأ ویران شده‌است: «تمام زنده‌گی من رفت و همه‌چیز با خاک یکسان شد. شش نفر ما شهید داده‌‎ایم. یک برادر زاده ام با یک کودک زنده بیرون شده‌اند، دیگران همه شهید شدند.»

میرویس امینی، سرپرست دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در هرات نیز افزود: «دولت و مخالفان مسلح دولت باید محافظ مال و جان مردم باشند. مردم اگر در جنگ گیر می مانند باید از حقوق انسانی خود محروم نشوند. این‌گونه حملات نشان می‌دهد که گروه‌های مخالف مسلح دولت در برابر مردم و حقوق آنان بی پروا استند.»

چند روز پیش نیز در یک انفجار همانند در حوزۀ سیزدهم شهر هرات ده‌ها خانه غیرنظامیان سخت آسیب دیدند. مقام‌های محلی هرات می‌گویند که در یک ماه پسین، طالبان ده انفجار موتر بم‌گذاری شده و حملات انتحاری را در شهر و برخی ولسوالی این ولایت انجام داده‌اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...