Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

در۱۳سال گذشته ۳۱هزار و ۱۱۳غیرنظامی درجنگ‌ افغانستان جان باخته‌اند

آمارهای ثبت شده در کمیسیون مستقل حقوق‌بشر نشان می‌دهند که در ۱۳سال گذشته، دست‌کم ۳۱هزار و ۱۱۳غیرنظامی در جنگ‌ها در افغانستان جان باخته‌اند و ۶۲ هزار و ۶۶۲ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در میان قربایان این رویداد ۴هزار و ۳۳۹ کودک و ۲هزار و ۸۰۱ نیز شامل استند.

کمیسیون مسقل حقوق‌‎بشر می‌گوید که عامل بسیاری از این تلفات گروه طالبان بوده‌اند.

ذبیح‌الله فرهنگ، مسؤول مطبوعات کمیسیون حقوق‌بشر در این باره گفت: «انتظار ما این است که هردو جانب به‌ویژه گروه طالبان و دولت افغانستان اعلام آتش‌بس فوری نمایند، به خواست مردم افغانستان احترام بگزارند، سبب بیشتر تلفات غیرنظامیان نشوند.»

در همین حال، وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) نیز تلفات جنگ را در افغانستان در هژده سال گذشته از ۱۵۷هزار تخمین زده‌است که دربرگیرندۀ تلفات نیروهای امنیتی افغان، نیروهای امریکایی طالبان و غیرنظامیان است.

بربنیاد آمارهای پنتاگون، ۶۴هزار و ۱۲۴ تن از نیروهای امنیتی، ۴۳هزار و ۷۸ طالب، ۳هزار و ۸۱۴ پیمان‌کار نظامی امریکا، ۲هزار و ۳۰۰ سرباز امریکایی، یک‌هزار و ۱۴۵ تن از نیروهای ایتلاف و ۴۲۴تن از کارکنان نهادهای بشردوستانه از کسانی‌ اند که در چند هژده ساله در افغانستان کشته شده‌اند.

جان کربی، سخن‌گوی وزارت دفاع امریکا گفت: «در وزارت دفاع کسان بسیاری به‌شمول خودم نیستند که به این ساختمان بیایند و کسی را نشناسند که در افغانستان جان باخته باشد. همواره برای کاری که آنان انجام داده اند سپاس‌گزاریم.»

در همین حال، آمارهای دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)  نشان می‌دهند که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۰میلادی ۴۱هزار و ۶۲۲غیرنظامی در افغانستان باخته اند و ۵۹هزار و ۶۶۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

هرچند حکومت از تلفات نظامیان و غیرنظامیان آمار مشخصی به دست نمی‌دهد، اما رییس‌جمهور غنی در یک سخنرانی در سال ۲۰۱۹گفته بود که در چهار سال ۴۵هزار تن از نیروهای افغان در جنگ در برابر شورشیان کشته شده‌اند.

میاگل خالد، استاد دانشگاه گفت: «کدام دست‌آورد قابل لمس که مردم افغانستان از زمین برخیزد، بدست نیامده‌است و حالا [خارجی‌ها] می‌روند و گفته که ما هدف خود را بدست آوردیم و هدف شان مبارزه علیه تروریزم بود که القاعده  باید ختم شود.»

علی اکبر جمشیدی، عضو مجلس نماینده‌گان نیز افزود: «بیست سال می‌گذرد ولی هنوز گروه‌های تروریستی در افغانستان با قوت خود باقی استند. گروه طالبان با شبکۀ القاعده ارتباطات شان هم‌چنان مستحکم است و کشت مواد مخدر در افغانستان نه تنها کم نشده‌است بلکه بیشتر هم شده‌است.»

از سوی دیگر طالبان نیز ادعا می‌کنند که جنگ دو دهه گذشته جان‌های بیش از دو صد هزار تن را گرفته اند.

شهروندان کشور از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهند که آتش‌بس کنند و بیشتر از این غیرنظامیان را قربانی نکنند.

محمود، باشندۀ کابل بیان داشت: «با آمدن امریکای‌ها جنگ و بدبختی در تمام بخش‌ها قریه به قریه، خانه به خانه درگیری و جنگ خانمان سوز است. ما باید از این بحران و بدبختی خودرا بکشیم.»

با این همه، جنگ در کشور هم‌چنان ادامه دارد و دورنمای صلح نیز روشن نیست. امیدها به نشست ترکیه دوخته شده‌اند که قرار است در ۲۴ ماه جاری میلادی برگزار و در آن دربارۀ جنگ و صلح افغانستان تصمیم گرفته شود.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...