Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

خواست‌ها برای بررسی عادلانۀ درگیری در بهسود

عبدالغنی علی‌پور، فرماندۀ نیروهای محلی در والسوالی بهسود میدان وردک، ادعا می‌کند که در درگیری اخیر در این ولسوالی غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند و باید این درگیری به‌گونۀ عادلانه بررسی شود.

علی‌پور هشدار می‌دهد که اگر این رویداد به‌گونۀ عادلانه بررسی نشود، اجازه نخواهد داد نیروهای ویژه از این ولسوالی بیرون شوند.

در درگیری چند روز پیش در بهسود، در حدود چهل تن کشته و زخمی شدند.

حبیب‌الله اسدی، سخن‌گوی علی‌پور گفت: «تا این افراد به محاکمه کشانده نشود. تا معذرت خواهی نشود. به‌هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم [نیروهای ویژه] خارج شوند.»

این درگیری هنگامی رخ داد که نیروهای ویژه از کابل، بامیان و میدان وردک برای معرفی فرماندهان تازه رفته بودند اما حضور طولانی مدت آنان باشنده‌گان بهسود را نگران ساخت و تلاش آنان از بهر گفت‌وگو با فرمانده پولیس نتیجه نداد و سرانجام دست به اعتراض زدند؛ اعتراضی که به خشونت کشیده شد.
 
اما تصویرهایی که اعتراض کننده‌گان آن‌ها را با طلوع‌نیوز شریک ساخته‌‎اند نشان می‌دهند که نیروهای پولیس یکی پی دیگر بر مردم شلیک می‌کنند.

محرم علی، باشندۀ بهسود بیان داشت: «ده دانه شهید از یک آبادی داشیتم. تمام این ده شهید، ر وقت فرار از پشت مرمی خورده‌اند.»

درگیری‌های مرگ‌بار  بهسود را به خط نخست نبرد میان نیروهای ویژه و افراد وابسته به علی‌پور مبدل کرده‌اند. در این درگیری‌ها نهادهای دولتی نیز سخت آسیب دیده‌اند.

اکنون در فرماندهی پولیس حصه اول بهسود نیروهای ویژه حضور دارند و در سویی دیگر نیروهای وابسته به علی‌پور؛ هر دو طرف دست به ماشه استند.

نیروهای وابسته به علی‌پور می‌گویند اجازه نمی‌دهند که نیروهای ویژه از این ولسوالی بیرون شوند. با این حال، گزارش‌ شده‌است که ساختمان ولسوالی حصه دوم به دست افراد علی‌پور افتاده‌است.

اما یک منبع می‌گوید هدف اصلی حضور نیروهای ویژه در بهسود بازداشت علی‌پور بوده‌است؛ زیرا چندی پیش زمانی که میان ولسوال حصه دوم بهسود و علی‌‎پور تنش به‌میان می‌آید، با دوام تنش علی‌پور دفتر ولسوال را بسته می‌کند. پس از آن عملیاتی از سوی فرماندهی پولیس این ولسوالی صورت می‌گیرد اما در این عملیات یک تانگ، یک رنجر و چند میل سلاح بدست علی‌پور می‌افتد. حالا نیروهای ویژه برای پس‌گیری تجهیزات به بهسود آمده‌اند.

اما الله داد فدایی، فرمانده پولیس میدان وردک می‌گوید که تلفات به غیرنظامیان نه بل به تفنگ‌داران مسلح غیرقانونی وابسته به علی‌پور وارد شده‌اند: «به‌هیچ کس اجازه نمی‌دهیم که از راه تشنج کار بگیرند. برما اگر حمله کنند مجبور اقدام کنیم.»

هیئت هم هیئت برای بررسی این رویداد گماشته‌است.

عبادالله عباد، معاون شورای امنیت ملی اظهار داشت: «بررسی می‌کنیم و عدالت را انشاالله تأمین می‌کنیم.»

مردم بهسود انتظار دارند تا درگیری مرگ‌بار در این ولسوالی هرچه زودتر بررسی و نتایج آن با مردم درمیان گذاشته شود.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...