Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

خروج نیروهای خارجی؛ ‘مترجمان و مشاوران با خطر مرگ روبه‌رو اند’

شماری از مترجمان و کسانی‌که با نیروهای امریکایی در افغانستان کار کرده‌اند می‌گویند که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان با خطر مرگ روبه‌رو استند.

این مترجمان که سال‌ها با نظامیان امریکایی در ولایت‌های افغانستان کار کرده‌اند از حکومت جو بایدن می‌خواهند که آنان را به بیرون از افغانستان انتقال دهند و زمینه پناهنده‌گی را در کشورهای اروپایی و امریکایی برای شان فراهم بسازد.

این مترجمان و کارمندان پیشین نیروهای امریکایی می‌گویند که بارها از سوی طالبان تهدیده شده‌اند و در این راه اعضای خانواده‌های شان را از دست داده‌اند.

محمد عارف احمدزی، بیشتر از ده سال هم‌چون ترجمان با نظامیان امریکایی در بیشتر از پانزده ولایت کشور کار کرده‌است.

او می‌گوید که ده بار از سوی از سوی طالبان به مرگ تهدید شده‌است: «سرنوشت مان چه خواهد بود؟ روشن است مرگ. اگر ما را از افغانستان بیرون نکنند، ما با شرایط دشواری روبه‌رو خواهیم شد.»

امید محمودی نیز که سه سال و تا همین چهار ماه پیش با نیروهای امریکایی در ولایت‌ها کار می‌کرد می‌گوید که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، در مقایسه با گذشته به مرگ نزدیک‌تر خواهد شد: «تجهیزات پیشرفته را آنان در اختیار اردوی افغانستان قرار نمی‌دهند. هراس ایالات متحده امریکا این است که نشود بعد از بیرون شدن نیروهای امریکایی این تجهیزات پیشرفته در اختیار مخالفین دولت افغانستان قرار بگیرد.»

شیرین آغا جعفری هم که با نیروهای امریکایی کار کرده‌است، نگرانی مشابهی دارد: «باید به این اشخاص یک پناهگاه امن تهیه شود و این اشخاص که مستحق ویزه خاص مهاجرتی استند، حق شان برای شان داده شود.»

این افغانان در کنار ترجمانی، به‌علت آشنایی با جغرافیای کشور نقش مشوره دهی به نظامیان امریکایی را نیز داشتند. این مترجمان سندهایی در دست دارند که بارها از سوی طالبان به مرگ تهدید شده‌اند و در این راه اعضای خانواده شان از سوی این گروه کشته شده‌اند.

روز شنبه، یازدهم ثور، اول ملی، روز آغاز رسمی خروج نیروهای خارجی از افغانستان است. اعلان زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان افزون بر مترجمان و کسانی که با این کشور همکاری کرده‌اند، افراد دیگر جامعه را نیز دربارۀ سرنوشت شان نگران کرده‌است.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...