Connect with us

Hi, what are you looking for?

جهان

خامنه‌ای: وعده‌های امریکا برای ایران اعتبار ندارند

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر مذهبی ایران روز یک‌شنبه (۰۱ حمل) گفت که ایران به تعهدات امریکا مبنی بر برداشتن تحریم‌ها از این کشور باور ندارد و به این لحاظ به تعهدات توافق‌نامه هسته‌ای ۲۰۱۵ الی برداشت کامل این تحریم‌ها از سوی واشنگتن بر نخواهد گشت.

اداره جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا تلاش می‌ورزد تا توافق‌نامه هسته‌ای ۲۰۱۵ را که ایران با قدرت های بزرگ جهان امضا نموده، احیا نماید. توافق‌نامه‌یی که از سوی دانلد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا ترک شد و تحریم‌ها دوباره بر ایران اعمال شدند.

در تلافی این رویداد ایران نیز مواد این توافق‌نامه را گام به گام نقض کرد.

ایالات متحده امریکا و دیگر قدرت های غربی که توافق‌نامه هسته‌ای ۲۰۱۵ را امضا کرده اند، در ظاهر با تهران بر سر اینکه کدام کشور نخست به توافق‌نامه برگردد، در مخالفت قرار دارند.  برداشت تحریم های امریکا که اقتصاد ایران را سخت ضربه زده است، به این زودی ها ناممکن به نظر می‌رسد.

آقای خامنه‌ای در سخنرانی‌یی گفت: «ما به امریکا در زمان باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آن کشور باور داشتیم و به تعهدات خود عمل کردیم اما آنها متعهد نماندند. امریکایی‌ها روی ورق گفتند که تحریم‌ها برداشته خواهد شد اما آنها در عمل آنرا عملی نکردند و به این لحاظ وعده های آنها برای ما اعتبار ندارند.»

او در ادامه سخنرانی‌اش افزود: «امریکا باید تمامی تحریم هایش را بردارد. ما در این مورد بازبینی خواهیم کرد و اگر تحریم‌ها در واقع برداشته شوند، ما بدون هیچ اشکالی به الزامات خویش برخواهیم گشت. ما صبر بسیار داریم و در یک حالت شتاب‌زده نیستیم.»

آقای خامنه ای در مسایل دولت حرف اول را می‌زند گفته است که برنامه سازان ایران باید به زودی بالای سناریوی بدترین وضعیت که همانا برداشته نشدن تحریم‌ها است، عمل و اقدام کنند.

آقای خامنه‌ای در سخنرانی برای مقام های فعلی و کسانی که مسوولیت انتخابات ریاست جمهوری ماه جون در آن کشور را به ععهده خواهند داشت، گفت: «شما باید فرض نمایید که تحریم‌ها بر جایشان باقی خواهند ماند، به این لحاظ باید اقتصاد کشور با در نظر داشت این تحریم‌ها برنامه ریزی شوند.»

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...