Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

جنگ‌‌های سه‌گانه افغان-انگلیس به روایت نقاشی

جغرافیایی که امروز آن را افغانستان می‌نامیم، قرن‌هاست جنگ‌های بی‌شماری را دیده و با وجود همه مشکلات داخلی و دخالت‌های نظامی و سیاسی خارجی، همچنان پابرجاست و گویی تجزیه آن چون طلسمی برای “دشمنانش” تبدیل شده است.

چه آن زمان که خراسان نامیده می‌شد و حمله‌های چنگیز در بلخ و بامیان را با لشکری ۷ صد هزار نفری تاب آورد یا در جریان حمله‌های تیمور خان از بلخ و کابل به سیستان و مرکزش زرنج، آن سرزمین حاصل‌خیز و زیبایی که افسانه رستم دستان را در خود جای داده بود، را چنان کرد که تبدیل به کویری خالی از سکنه و باغستان شد. مردم مربوط به قبیله‌های روستانشین افغانستان نیز، در برابر هر گروه خارجی و حملات نظامی با کمترین امکانات مبارزه کرده‌اند و شکست‌های شان کمتر از پیروزی‌هایشان بوده است. از طرفی جغرافیای کوهستانی افغانستان خود یک سلاح عظیم در برابر تهاجم‌‌های داخلی و خارجی بوده است و سربازان زیادی در کوه‌های سترگ و “سر به فلک کشیده” آن از سرما، گرما یا گرسنگی و تشنگی تلف شدند.

در مجموعه زیر نقاشی‌هایی از مجموعه جنگ‌های اول و دوم و البته سوم افغان-انگلیس جمع آوری شده است.

جنگ نخست افغان-انگلیس با ورود نیروهای انگلیسی از دره بولان و شهر کویته در جنوب افغانستان آغاز شد و ۲۵ اپریل/آوریل ۱۸۳۹ سربازان انگلیسی بدون هیچ مقاومتی قندهار را تصرف کردند. مسیر بعدی آنها به سمت کابل از راه غزنی بود، آنها جلال آباد و کابل را سه سال در تصرف خود داشتند، اما در نهایت با تلفات سنگین در اکتبر ۱۸۴۲ مجبور به عقب نشینی به هندوستان شدند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...