Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

جان باختن ۶۶ تن در رویدادهای جنایی در کابل در شش ماه

آمارهای ریاست صحت عامه کابل نشان می‎دهند که در شش ماه اخیر ۶۶ تن در رویدادهای جنایی در شهر کابل جان باخته اند و بیش از ۴۰۴ تن دیگر زخم برداشته اند.

فرماندهی پولیس کابل شمار جان باخته گان رویداد های جنایی را در شهر کابل از اول ماه روان تا کنون ۱۱ تن اعلام می‎کند و می‎گوید که ۱۸ تن نیز در این رویدادها زخم برداشته اند.

مسوولان در شفاخانه وزیر محمد اکبر خان می‎گویند که دو ماه پیش ۲۰۰ زخمی در ۳۰ روز از رویدادهای جنایی به این شفاخانه آورده می‎شدند اما اکنون این آمار به ۱۰۰ زخمی کاهش یافته است.

قیس احمد می‎گوید که در حدود یک ماه پیش دزدان بر دکانش حمله کردند، با چاقو و تفنگچه او را زخمی ساختند و پول هایش را بردند.

او اکنون از ترس نمی‎تواند دوباره دروازه دکانش را باز کند.

قیس احمد، دکاندار، گفت: «یک رقم شوک دیده ام که هیچ طرف دکان دیده نمی توانم، از دولت تقاضا داریم که همین دزد ها را بگیرد به پنجه قانون بسپارد تا به کی نا امنی.»

نقیب الله امیری یکی دیگر از باشنده گان پایتخت است که چند روز پیش دزدان او را زخمی ساختند و موتر، تیلفون و پول هایش را با خود برده اند.

نقیب الله امیری، باشنده پایتخت، گفت: «امنیت شهربسیار خراب است اگر ما در جایی غیر علاقه رفته باشیم یک چیزی امادر روز روشن امدن شلیک کردند.»

بر بنیاد آمارهای فرماندهی پولیس کابل، از اول ماه جدی تا کنون ۱۲۸ رویداد جنایی رخ داده است. 

در این رویداد ها یازده تن کشته شده اند، ۱۸ تن زخم برداشته اند و ۲۶۶ تن نیز گرفتار شده اند.

جیلانی، متهم به دزدی، گفت: «قضه اول که کردیم سه هزار کارت مبایل بود از آن به من پول ندادند، قضیه دوم گدام بود.»

ذبیح الله، متهم به دزدی، گفت: «سه دکان را در حوزه یازده سرقت نمودیم،سه دکان را در ساحه حوزه پانزده سرقت کردیم پنج یا شش تیلفون را گرفتیم یک سلاح غیر قانونی هم داشتیم»

در حالی که بیشترین زخمیان رویداد های جنایی کابل پس از شفاخانه ایمرجنسی به شفاخانه وزیر محمد اکبر خان آورده می شوند، مسوولان این شفاخانه می گویند که از اول ماه جدی تا کنون یک جسد و نود و هشت زخمی که شانزده تن شان زنان استند، به این شفاخانه آورده شده اند.

حارث عارف، پزشک شفاخانه وزیر اکبرخان، گفت: «قبل از این که جلسات شش و نیم شروع شود در یک ماه بیش از ۲۰۰ واقعه جنایی داشتیم بعد از این که جلسه شش و نیم شروع شد در یک ماه در حدود یک صدو یک واقعه جنایی به ما رسید که با چاقو، کارد زخمی شده بودند.»

بر بنیاد آمار های ریاست صحت عامه کابل در شش ماه گذشته هرات و کابل بیشترین رویداد های جنایی را ثبت شده اند. چنان که در هرات ۶۹ تن به شمول یازده زن در این ولایت کشته شده اند و دوهزار و ۱۵۲ تن به شمول ۹۲۹ زن زخم برداشته اند و ۶۶ تن به شمول ۱۲ زن در کابل کشته شده اند و ۴۰۴ تن که ۶۶ تن شان زنان استند زخم برداشته اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...