Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

جان باختن ۲۷۰ تن در رویدادهای ضد امنیت در کشور در یک ماه

بر بنیاد یافته‌های طلوع‌نیوز، در ماه فبروری سال روان میلادی، ۲۷۰ غیرنظامی و نظامی در کشور به شمول شهر کابل جان باختند و ۱۷۳ تن دیگر، زخم برداشته‌اند. 

این افراد در نتیجۀ انفجار ماین‌های مقناطیسی، ماین‌های کنارجاده، حمله‌های هدفمندانه و حمله‌های تهاجمی طالبان در کشور، کشته و زخمی شده‌اند.

این در حالی‌ست که در ماه جنوری، ۲۷۱ تن جان باخته وبدند و ۳۴۷ تن دیگر، زخم برداشته بودند.

هم‌زمان با سرنوشت نا روشن صلح، نگرانی‌ها از بدتر شدن اوضاع امنیتی در بهار سال پیشرو با گذشت هر روز، بیشتر می‌شود.

عبدالقهار مجیدی، باشنده کابل، گفت: «متأسفانه نهادهای زیرربط  امنیتی و استخبارات هیچ متوجه نیستند.»

ناصر، باشنده کندهار، گفت: «از طالبان هم می خواهیم که برادر خود را نکشند و از دولت هم می خواهیم که برادر خود را نکشند.»

حبیب الحق، باشنده کابل، گفت: « همین جنگ ها مردم را بسیار جگرخون ساخته است و اگر اینها بین خود توافق کنند بسیار خوب می شود.»

طلوع‌نیوز تنها رویدادهای تأیید شده از سوی منابع مستقل را در این گزارش جا داده‌است.

ذبیح‌الله فرهنگ، رییس نشرات کمیسیون مستقل حقوق بشر در این باره گفت: «انتظار ما این است که هرچه زودتر اولین گام که برداشته می شود، کاهش خشونت، قطع جنگ و تامین آتش بس سراسری است.»

اسدالله ندیم، یک نظامی پیشین در این باره گفت: «تا زمانی که طرف عامل خشونت تنبیع و مجازات نشود و مورد نکوهش جهانی قرار نگیرد این خشونت ها ادامه پیدا می کند.»

بیشترین رویدادهای ضد امنیت در ماه روان میلادی برخاسته از انفجارهای ماین‌های مقناطیسی و ترورهای هدفمندانه در شهرهای کلان کشور از جمله کابل، ننگرهار، کندهار، هرات و فاریاب بوده‌اند.

مسعود اندرابی، وزیر امور داخله گفت: «با ادامه این خشونت و با ادامه کشتار مردم این توقع را باید طالب از دست بدهد. نه تنها امریکا بلکه کشور های جهان فشار را به طالبان بیشتر کند تا خشونت را کم کنند.»

هر چند در دوهفتۀ گذشته از انفجار ماین‌های مقناطیسی و قتل‌های هدفمندانه در کشور، کمتر گزارش شده‌است، اما گزارش‌ها می‌رسانند که با نزدیک شدن بهار، درگیری‌های سنگین میان نیروهای دولتی و طالبان در چندین ولایت کشور، آغاز شده‌اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...