Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

جان باختن ۱۹ تن در خشونت‌ها و رویدادهای ضد امنیت در یک شبانه روز

در کمتر از ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹ نظامی و غیرنظامی در رویدادهای ضد امنیت و حمله‌های طالبان در ۸ ولایت کشور، جان باختند و ۳۲ تن دیگر، زخم برداشته‌اند.

شهروندان کشور و شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان افزایش روز افزون ناامنی‌ها و تلفات جنگ را، نگران کننده می‌دانند.

سمیع‌الله زارع، یک افسر شام یک‌شنبه (۵ ثور) زمانی که پول فروش خانۀ خود را از یک رهنمایی معاملات به خانه انتقال می‌داد، در منطقۀ دشت برچی حوزۀ هژدهم امنیتی آماج حمله قرار گرفت و جان باخت.

دزدان بیش از یک میلیون افغانی او را نیز باخود بردند.

محمدمهدی محبی، برادر سمیع‌الله زراع می‌گوید: «ما از حکومت عدالت و پیگیری این قضیه را می خواهیم که مجرمین را بازداشت و به کیفر برساند.»

نقیب‌الله فروتن، پسرکاکای سمیع‌الله زراع نیز می‌گوید: «دولت مردان ما به حدی چشم سفید شده است که هر روز جوان ها کشته  می شوند و شهید می شود، ترور می شود. جدا از گپ های دیگر هیچ گوش شنوا وجود ندارد.»

بخش‌های دیگر کشور هم گواه رویدادهای امنیتی بودند. 

در کنار کابل، در کمتر از ۲۴ ساعت در ولایت‌های هرات، لوگر، ننگرهار، پکتیکا، هلمند، کندهار و کنر نیز در رویدادهای ضد امنیت از جمله قتل هدفمند، انفجار ماین و حمله‌های طالبان، ۱۵ تن از نیروهای دولتی و سه غیرنظامی جان باختند و ۳۳ تن دیگر به شمول ۲۱ غیرنظامی، زخم برداشته‌اند. 

خان‌محمد وردک، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «یکبار دیگر میان حکومت و طالبان میدان زور آزمایی گرم شده است و قربانی مردم ملکی می شوند.»

محمدالله بتاش، عضور دیگر مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «دیده می شود که مخالفین مسلح اراده به صلح ندارد و با گذشت هر روز خشونت ها بیشتر می شود.»

اما وزارت دفاع ملی می‌گوید که در این مدت، ۱۰۶ طالب در عملیات نیروهای دولتی کشته و ۴۸ تن دیگر، زخم برداشته‌اند. 

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید: «گروه طالبان در ماه رمضان هم خشونت ها را کم نکرده اند و حمله های خود را بر جان مردم ادامه دهند. نیروهای امنیتی و دفاعی ما بیشتر حملات شان را دفع کرده و تلفات سنگین برای شان وارد شده است.»

خشونت‌ها با آغاز فصل بهار و پس از اعلام زمان کامل خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در کشور افزایش یافته‌اند

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...