Connect with us

Hi, what are you looking for?

فرهنگ و هنر

توقف فعالیت‌‌های انستیتوت ‌ملی ‌موسیقی‌ افغانستان

پس از سقوط حکومت پیشین، فعالیت‌ انستیتوت ‌ملی ‌موسیقی ‌افغانستان متوقف گردیده و این نهاد اکنون مسدود می‌باشد.

آخرین اعضای گروه انستیتوت ‌ملی ‌موسیقی ‌افغانستان دو روز پیش از کابل به قطر رفتند و قرار است از آن‌جا به پرتگال پناهنده شوند. پنجاه درصد از کسانی که کشور را ترک کرده اند بانوان استند.

رییس این انستیتوت ابراز امیدواری نموده است که در آیندۀ نزدیک با جمع از اعضای انستیتوت که  کشور را ترک کرده اند، یک ارکستر بزرگ به راه بیاندازند.

احمد ناصر سرمست، بنیانگذار انستیتوت ملی موسیقی افغانستان، گفت: «متاسفانه امروز دروازه‌های انسیتیوت ملی موسیقی افغانستان  بسته است. ما کارهای خودرا با یک تعمیر شروع کردیم، اما امروز متاسفانه هر دو کمپلکس انستیتوت ملی موسیقی افغانستان دروازه‌اش بسته است.»

از سویی‌ هم، یک عضو کمیسیون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که تنها ترانه خوانی و مقاله‌های اسلامی در اسلام جایز است. قاری مجیب ‌الرحمن آخندزاده، عضو کمیسیون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ، گفت: «هر چیزی که در چارچوب شریعت اسلامی جای داشت، دروازۀ او مسدود نمی‌شود، هر چیزی که جای نداشت، دروازۀ او مسدود می‌شود.»

انستیتوت‌‌ ملی ‌موسیقی ‌افغانستان، موسیقی اصیل کشور را به جهانیان معرفی کرد و دستاوردهای مهمی نیز کسب کرد.

این نهاد از سال ۲۰۱۰بدین‌سو زیر نظر احمد سرمست به فعالیت‌هایش ادامه می‌داد که توانست برنده‌ی جایزه‌های مهم به شمول جایزه «نوبلِ موسیقی» نیز شود.

عبدالقدیر میرزایی، یکی از نویسندگان کشور، گفت: «بی‌تفاوتی در مقابل موسیقی و نهاد آموزشی موسیقی در افغانستان در واقع بی‌تفاوتی در مقابل فرهنگ و عنعنات ملی این کشور محسوب می‌شود.»

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...