Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

بن‌بست مذاکرات در دوحه و سفر اعضای طالبان به مسکو

در حالی‌که یازده روز می‌شود دور دوم مذاکرات صلح میان هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان به بن‌بست کشیده شده‌است، اما اعضای گروۀ طالبان سرگرم سفرهای خارجی و رأی‌زنی با مقام‌های کشورهای منطقه استند.

یک هیئت از اعضای گروۀ طالبان به‌ رهبری شیر محمد عباس ستانکزی، معاون سیاسی طالبان و عضو مذاکره کنندۀ این گروه با جمهوری اسلامی افغانستان به مسکو رفته‌است و با نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهور روسیه در امور افغانستان دیدار کرده‌است.

دو روز پیش، یک هیئت طالبان به ایران سفر کردند و با مقام‌های ایرانی از جمله علی شمخانی، دبیر امنیت ملی ایران گفت‌وگو کرد.

هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان طالبان را متهم می‌کند که میلی برای حضور در نشست‌های مربوط صلح ندارند.

اعضای این هیئت، امروز با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی که رهبری روند صلح را به‌دوش دارد، به‌گونۀ آنلاین گفت‌وگو کردند.

عبدالله عبدالله، در این نشست از طالبان خواسته‌است که برای ختم جنگ و خون‌ریزی صادقانه گام بردارند: «طرف جمهوری اسلامی افغانستان به مذاکرات صلح به هدف قطع دایمی جنگ و برقراری صلح و ثبات دایمی متعهد است و در این راستا گام‌های مهمی نیز برداشته است و از طرف مقابل نیز می‌خواهد تا صادقانه برای پایان جنگ و خون‌ریزی گام بردارد.»

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی هم‌چنین بر قطع جنگ، برقراری آتش‌بس فوری و پایان بخشیدن به قتل‌های هدفمند به‌عنوان اولویت‌های جمهوری اسلامی در مذاکرات تأکید کرده‌است.

از سویی هم در یک نوار صوتی منسوب به محمد امین احمدی، یک عضو هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان، که به رسانه‌های اجتماعی درز کرده‌است، آقای احمدی می‌گوید که حکومت موقت آمدنی است و به‌گفتۀ او رییس‌جمهور غنی محبوب جهان نیست و در حکومت موقت آقای غنی جای نخواهد داشت: «حکومت موقت آمدنی است، بدون آن اصلأ صلح ممکن نیست. در واقع نهایت کوشش این است که نظام نجات داده شود نه حکومت! حکومت قربانی می‌شود، غنی قربانی اول است و هیچ حامی ندارد در جهان.»

آقای احمدی می‌افزاید که تلاش می‌شود تا نظام نجات داده شود نه حکومت.

این عضو مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان اما به طلوع‌نیوز می‌گوید که پخش این نوار صوتی در رسانه‌های اجتماعی یک کار غیر اخلاقی است و آن را نکوهش می‌کند.

با این همه سیاست‌گران کشور به این باور هستند که از تمامی گزینه‌ها برای پایان جنگ و خشونت‌ها در کشور کار گرفته شوند و هر دو طرف به یک توافق سیاسی دست پیدا کنند.

ستار مراد، مسؤول بخش سیاسی جمعیت اسلامی بیان داشت: «همه طرف‌ها در سیاست کشور شریک باشند و این‌که از طریق حکومت موقت و یا هر اداره باشد یک راه آن همین است.»

محمد اسماعیل، رهبر پیشین جهادی نیز افزود: «متأسفانه میان رییس‌جمهور و رییس شورای عالی مصالحه یک توافق برای پیش‌برد جریان مذاکرات وجود ندارد.»

دور دوم مذاکرات صلح ۱۸ روز پیش در دوحه آغاز شد. در هفتۀ نخست این مذاکرات تنه سه نشست میان دو طرف برگزار شد اما تمامی این نشست‌ها بی‌نتیجه بودند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...