Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

بند کمال خان تا چند روز دیگر به بهره‌برداری سپرده می‌شود

رییس عمومی منابع آب در ادارۀ ملی تنظیم امور آب در نشستی که اکادمی علوم برای بررسی اثرهای بهره‌برداری بند کمال خان برگزار کرده‌است، می‌گوید که سرانجام پس از نزدیک به ۵۰ سال، قراراست تا چند روز دیگر این بند به بهره‌برداری سپرده شود.

فایزالرحمان عزیزی، رییس عمومی منابع آب اداره ملی تنظیم امور آب می‌گوید: “این بند الی ختم سال جاری هجر شمسی به مرحله اکمال خواهد رسید و در دوم ماه حمل شاهد افتتاح رسمی آن خواهیم بود.”

اکادمی علوم افغانستان می‌گوید که این بند با ذخیره ۵۲ میلیون مترمکعب آب تحول اقتصادی را در ولایت نیمروز و این حوزه به میان خواهد آورد.

عبدالظاهر شکیب، سرپرست اکادمی علوم می‌گوید: “ایجاد بند کمال خان در یکی از مناطق خشک در جنوب کشور را برای پیشرفت اقتصادی و حفاظت از محیط زیست، یک دست آورد بزرگ می‌دانم.”

یکی از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گوید که تهدیدهایی متوجه این بند خواهد بود و نیاز است که مردم با حکومت امنیت آنرا تأمین کنند.
کمال صافی، مجلس نماینده‌گان می‌گوید: “با قیمت خون خود از این بند محافظت می‌کنیم و از ملت می‌خواهیم در این قسمت توجه خاص نمایند.”

قرار است با بهره‌برداری بند کمال خان، ۱۷۴ هزار هکتار زمین آبیاری شود و نیز ۹ میگاوات برق از آن تولید شود.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...