Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

بریتانیا به شهروندانش هشدار داده به افغانستان سفر نکنند

حکومت بریتانیا به شهروندان این کشور هشدار داده‌است که به‌علت تهدیدهای امنیتی به افغانستان سفر نکنند.

سفارت این کشور در کابل نیز به شهروندان بریتانیایی در کابل توصیه کرده‌است که برای بیرون شدن از افغانستان از راه‌های تجارتی تلاش کنند.

بریتانیا پس از آن این هشدار و توصیه را به شهروندانش صادر کرد که طالبان به تأخیر در خروج نیروهای خارجی از افغانستان واکنش نشان داد.

حکومت بریتانیا گفته‌است که احتمال دارد طالبان حمله‌های شان را پس از ماه می در افغانستان شدت بخشند.

اما وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که تدابیر امنیتی برای شهروندان خارجی در افغانستان گرفته شده‌است و نباید این کشورها نگران شهروندان شان باشند.

روح‌الله احمدزی، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی افغانستان گفت: «آنعده از شهروندان کشورهای بیرونی که در افغانستان استند و مصروف کار اند، برای تأمین امنیت آن‌ها تدابیر خاص وجود دارد و در این باره هیچ‌گونه نگرانی نباید داشته باشند.»

طالبان در واکنش به اعلام زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان (ماه سپتامبر) در اعلامیه‌یی این تصمیم جو بایدن را انتقاد کردند و آن را نقض توافق‌نامه این گروه با امریکا دانستند. بربنیاد این توافق‌نامه، نیروهای خارجی باید تا ماه می افغانستان را ترک کنند؛ حالان‌که بربنیاد زمان‌بندی تازه، قرار است این نیروها پنج ماه بعد از موعد مشخص شده در توافق‌نامه افغانستان را ترک کنند.

هشدار و توصیه بریتانیا در این باره، با واکنش‌هایی در افغانستان روبه‌رو شده‌است.

صادق قادری، نمایندۀ مردم هرات در مجلس اظهار داشت: «پس از خروج نیروهای خارجی هیچ بهانه‌یی برای جناح مقابل باقی نمی‌ماند که جنگ را در افغانستان ادامه بدهد.»

بربنیاد تصمیم تازه جو بایدن، روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان از اول ماه می آغاز خواهد شد. در همین راستا، نیروهای خارجی شماری از تجهیزات و امکانات شان را در پایگاه این نیروها در کندهار تخریب کرده‌اند.

با این‌همه، شهروندان کشور از طالبان و حکومت افغانستان می‌خواهند که آتش‌بس کنند و از جنگ دست بکشند.

سید عبدالواحد صبوری، نظامی پیشین بیان داشت: «شما اگر می‌آیید از راه مسالمت‌آمیز بیایید نه از راه جنگ و قهقرایی.»

نصیبه راسخ، باشندۀ کابل نیز افزود: «ما هیچ‌نوع نگرانی نداریم. زمانی که یک کشور مستقل است نباید نیاز به نیروهای خارجی داشته باشد.»

چشم‌ها اکنون به نشست استانبول دوخته شده‌اند که شاید به نتیجۀ مطلوبی برسد. این نشست که میزبانی آن را سازمان ملل، امریکا و ترکیه به‌عهده دارند قرار است پس از عید رمضان برگزار شود و در آن دربارۀ صلح افغانستان تصمیم گرفته شود.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...