Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

برای ۱۶۳ مکتب در زابل ساختمان ساخته می‌شود

مقام های محلی زابل می‌گویند که برای نخستین بار در بخش هایی از زابل برای کودکان، مکتب های معیاری ساخته می‌شوند.

این مقام ها افزوده اند که در ۱۱ ولسوالی زابل، برای ۱۶۳ مکتب، ساختمان ساخته خواهد شد.

منیر احمد، مسوول برنامه میثاق شهروندی در زابل اظهار داشت: “از جمله ۱۶۳ مکتب، بودجه ساخت ۵۳ مکتب رسیده است و تا حال ۲۵ مکتب ساخته شده و به دلیل سردی هوا کار ساخت ۲۸ مکتب متوقف شده بود که حالا از سر گرفته شده است و به زودی کار ساخت آنها تکمیل خواهند شد.”

زابل از جمله ولایت هایی است که دانش آموزان در بسیاری ولسوالی های این ولایت با امکانات اندک آموزشی و در فضای باز درس می‌خوانند.

در حال حاضر برای ۲۵ مکتب در شهر قلات، ولسوالی شاه‌جوی و بخش های دیگر، ساختمان ساخته شده اند.

احمدخان، آموزگار در یکی از مکاتب دوردست در ولسوالی شاه‌جوی که در چند سال گذشته کودکان را در فضای باز درس آموزش می‌داد، از اعمار ساختمان برای این مکتب اظهار خرسندی نموده است.

“ساختمان برای مکتب ها ساخته شوند. دانش آموزان روی خاک در هوای سرد و گرم درس خوانند.”

عبدالصبور یکی دیگر از آموزگاران گفت: “روز به روز گرمی بیشتر می‌شود. گرمی هر روز شدید تر می‌شود. می‌خواهیم هر چه زودتر برای ما ساختمان ساخته شود.”

هر چند مقام های محلی درباره نبود ساختمان برای مکتب ها در بخش های دور دست نگران استند؛ اما بر کیفیت ساختمان هایی که تازه ساخته می‌شوند تاکید ورزیده اند.

گل احمد رسولی، والی زابل گفت: “تمامی مکتب هایی که قرار است در ولسوالی های مختلف این ولایت ساخته‌شوند، با کیفیت و کمیت بهتر ساخته خواهند شد.”

عطاجان حق‌بیان، رییس شورای ولایتی زابل در این پیوند بیان داشت: “خواست ما این است، کاری که انجام می‌شود باید به کیفیت آن توجه صورت گیرد. زمان تکمیل شدن ساخت این مکتب ها و کیفیت آنها، هر دو برای مردم زابل مهم استند.”

زابل از جمله ولایت های درگیر جنگ در کشور است که شماری از مکتب ها در بخشهایی از این ولایت هنوز هم به روی دانش آموزان مسدود اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...