Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

بدرفتاری شماری از سربازان پولیس با یکی از همکاران شان در کابل

تصویری در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که نشان میدهد شماری از سربازان پولیس یک پولیس را در ایست بازرسی وزارت امور داخله لت و کوب می کنند.

این تصویر ها که در شبکه های اجتماعی پخش شده اند، نشان میدهند که نخست یک موتر به گونه عمدی سربازی را زیر می گیرد و پس از آن چند پولیس دیگر از موتر بیرون می شوند و این سرباز را لت و کوب می کنند و می خواهند به داخل موتر بکشانند.

منابعی در وزارت امور داخله سرباز لت و کوب شده را حشمت الله فرمانده یک تولی بازرسی این وزارت میدانند و می گویند هنگامی که این فرمانده موتر یکی از فرماندهان پولیس یک ولایت را به علت نداشتن لباس پولیس، اجازه داخل شدن به وزارت را نمی دهد افراد وابسته به عبدالصبور قانع معین ارشد امنیتی به ایست بازرسی می آیند و حشمت الله فرمانده تولی رالت و کوب می کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر لت و کوب این سرباز را خشونت آشکار میداند و بر بررسی جدی این رویداد تاکید می ورزد.

ذبیح الله فرهنگ، سخنگوی کمیسینون مستقل حقوق بشر، گفت: «بد رفتاری که با پولیس وزارت امو رداخله از طرف هم قطارانش صورت گرفته، خشونت است خلاف کرامت انسانی پولیس است،وزارت امور داخله بایددر این زمینه تحقیق همه جانبه نماید با مرتکبان برخورد شود.»

حقوق دانان و شماری از نظامیان پیشین این برخورد نزدیکان معین ارشد امنیتی را خلاف قانون می دانند و بر تعقیب عدلی و قضایی عاملان این رویداد تاکید می ورزند.

امین الله امرخیل، نظامی پیشین، گفت: «تفنگ سر شانه اش باشد و در پهره ایستاد باشد،هیچ کسی حق ندارد او را جزا بدهد،اول او را از پهره خلع می کند سلاحش را می گیرد بعد برایش جزا میدهد این در تعلیم نامه است.اگر مافوق سربازی را که در پهره است با سیلی می زند او آدم از یک تا پنج سال زندان دارد. اگر زخمی شود رتبه اش گرفته می شود.»

سبحان مصباح، حقوق داد، گفت: «حادثه که در برابر یک نظامی در روز گرامی داشت از روز سرباز صورت گرفته و مورد لت و کوب قرار گرفته سارنوالی باید قضیه شخص را تحت تعقیب قرار بدهد.»

وزارت امور داخله می گوید پنج پولیسی که سربازان ایست بازرسی وزارت امور داخله را تهدید و یک پولیس را لت و کوب کردند، از وظایف شان برکنار شده اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، گفت: «ویدیوی که در فضای مجازی نشر شده و سرباز پولیس لت و کوب می شده، دو تن از سربازانی که مربوط معینیت ارشد می شدند به هدایت معین ارشد زیر نظارت قرار گرفته اند و از آنان بازپرس می شود.»

منابعی می گویند که وزارت امور داخله کسانی را که تصویر های این برخورد سربازان پولیس را پخش کرده است زیر فشار گرفته است و آنان را تهدید به برکناری از وظایف شان کرده است.

این نخستین باریست که چنین تصویر های تکان دهنده از خشونت افراد یک مقام پولیس با سربازان در وزارت امور داخله پخش می شود.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...