Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

بایدن: نیروهای امریکایی ممکن است تاماه می ازافغانستان بیرون نشوند

جو بایدن رییس جمهور امریکا روز پنج شنبه گفت که نمی تواند بودن نیروهای امریکایی در افغانستان را در سال آینده تصور کند اما اضافه کرد که عملی ساختن مهلت ماه می برای بیرون شدن این نیروها ممکن است رخ ندهد.

آقای بایدن در یک نشست آنلاین در این باره گفت: «به علت های تکتیکی، دشوار است که ضرب الاجل اول می عملی شود و نیروها در آن تاریخ بیرون شوند. من و وزیر بلینکن با متحدان مان و اعضای دیگر ناتو که در افغانستان نیرو دارند دیدار می کنیم و اگر افغانستان را ترک کنیم، به گونه مصوون و منظم خواهد بود.»

او افزود که اگر امریکا از افغانستان بیرون شود، این کار را به گونه منظم و مصوون انجام خواهد داد.

او تأکید کرد که ایالات متحده امریکا در باره این که چگونه به پیش برود با متحدان و همکاران اش مشوره می کند. 

آقای بایدن افزود: «وزیر بلینکن این هفته در بروکسل با متحدان ما در ناتو به ویژه آنهایی که در افغانستان نیرو دارند دیدار می کند.» 

آقای بایدن با اشاره به نشست آینده ترکیه در باره صلح افغانستان گفت که روندی به رهبری سازمان ملل متحد نیز درباره گردآوردن مردم برای پایان این جنگ، به زودی آغاز خواهد شد. 

او افزود: «اما قصد من این نیست که برای مدت درازی در آنجا بمانیم. پرسش این است که چگونه با چی شرایطی می توانیم توافقنامه یی را که رییس جمهور ترمپ ساخته بود عملی کنیم.»

آقای بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا فکر می کنید بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان عملی است، گفت: «ما آنجا را ترک خواهیم کرد. پرسش این است که چی وقت.»

در پاسخ به این که آیا فکر می کنید ممکن است که سال آینده هم نیروهای مان در آنجا باشند، آقای بایدن گفت که “این را تصور کرده نمی توانم.”

این در حالی است که ایالات متحده امریکا نشستی را برای صلح افغانستان در ترکیه پیشنهاد کرده است. امریکا همچنان طرحی را برای پیشرفت روند صلح پیشنهاد کرده است که شامل یک حکومت انتقالی یا موقت است. 

ریاست‌جمهوری روز گذشته گفت که رییس جمهور غنی طرحی را برای صلح پیشنهاد کرده است اما این طرح در برابر طرح امریکا نه بل‌‎که یک نقشۀ راه در روند صلح افغانستان است.

وحید عمر، مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک گفت که صلحی که میان چند نخبه سیاسی به‌میان بیاید و حکومتی که میان این نخبه‌گان تقسیم شود آن را مردم افغانستان از خود نمی‌دانند و سبب بی ثباتی بیشتر خواهد شد.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...